Kanada - Rosyjski szpieg w sercu floty

Jeffrey DeLisle wstąpił do marynarki wojennej w 1996 r. jako rezerwista. Potem przeszedł na służbę zawodową. Od 2008 r. służył w największej morskiej bazie kraju – w Halifaxie, gdzie bazuje kanadyjska Flota Atlantycka. To zarazem wojskowa baza NATO, z której korzystają okręty sojusznicze. DeLisle służył nie byle gdzie, bo w HMCS Trinity – elitarnej jednostce wywiadu marynarki wojennej, obserwującej ruch statków na kanadyjskich wodach terytorialnych, dzięki zastosowaniu obserwacji satelitarnej, dronów i urządzeń podwodnych. HMCS Trinity jest też zaangażowana w większość operacji NATO, np. uczestniczyła w kampanii libijskiej. Zatrzymany oficer miał więc dostęp do tajnych informacji na temat obrony Atlantyku, kanadyjskiej marynarki wojennej i NATO. Jak ustalono, przekazywał tajemnice podczas spotkań z kurierem w Halifaxie i Ottawie.

Władze oficjalnie nie chciały ujawnić, dla jakiego kraju pracował DeLisle. Początkowo spekulowano, że mogą to być Chiny, różne kraje arabskie lub nawet jakaś międzynarodowa grupa terrorystyczna. Dopiero 16 stycznia telewizja CTV podała, powołując się na źródło w Departmencie Obrony Narodowej, że DeLisle zdradzał na rzecz Rosjan i to nie od roku, jak podawano wcześniej, ale aż od 5 lat.

CTV informuje, że Kanada przygotowuje „stosowną odpowiedź” dla Rosji. Mogłoby chodzić nawet o wydalenie rosyjskich dyplomatów. Z drugiej jednak strony, wskazuje się, że premier Stephen Harper będzie w tym roku składał wizytę w Moskwie i w tej sytuacji nie chciałby psuć i tak nie najlepszych stosunków z Rosją, które uległy pogorszeniu od czasu objęcia władzy przez konserwatystów (2006 r.).

Władze Kanady z ministrem obrony Peterem MacKayem na czele starają się uspokajać, że szpieg w newralgicznym wywiadowczym centrum największej bazy morskiej nie zaszkodzi reputacji Kanady i nie poderwie zaufania sojuszników z NATO do Ottawy. Urzędnicy przyznają jednak anonimowo, że wywiad rosyjski działa dziś w Kanadzie na skalę...
[pozostało do przeczytania 23% tekstu]
Dostęp do artykułów: