Półkowniki politycznej poprawności. „Nowoczesna” cenzura

Najpierw zakazano pokazywania dzieci z zespołem Downa i muzułmanów nawróconych na chrześcijaństwo, teraz dystrybutorzy francuskich kin odmówili emisji amerykańskiej superprodukcji „Azyl”, opowiadającej o polskiej rodzinie ratującej Żydów.

Trudno dopatrywać się logiki czy konsekwencji w działaniach francuskich i niemieckich władz cenzurujących tamtejsze kina. Poprawność polityczna w ich wydaniu jest bardzo wybiórcza, szczególnie jeżeli chodzi o dyskryminację pewnych grup społecznych, narodowych czy religijnych.

W październiku ubiegłego roku zupełnie nieoczekiwanie dyrekcja berlińskiego kina Delphi odwołała premierę filmu w reżyserii Antoniego Krauzego „Smoleńsk”. W piśmie do ambasady RP kierownictwo kina stwierdziło, że oparty na faktach film fabularny jest tak kontrowersyjny, iż „ze względów bezpieczeństwa i dla ochrony gości oraz obiektu rezygnuje z pokazu”. W rozmowie z portalem niezależna.pl Jacek Biegała, rzecznik prasowy polskiej ambasady w Niemczech, potwierdził, że decyzja kina bardzo zaskoczyła organizatorów (pokaz organizowała ambasada RP pod przewodnictwem ambasadora Andrzeja Przyłębskiego). Biegała jest zdania, że powód do odwołania premiery podany przez dyrekcję kina jest tylko pretekstem. – Wszystko wskazuje raczej na to, że do kina wpłynęły jakieś pisma lub coś w tym rodzaju, ostrzegające przed filmem i być może to był faktyczny powód odwołania premiery polskiego filmu – podkreślał. Do emisji filmu doszło dopiero po kilku próbach zamówienia innych sal projekcyjnych.

Nie lepiej sytuacja wygląda w kraju słynących z umiłowania wolności Francuzów. Wolność ta, jak widać, przysługuje nad Sekwaną tylko niektórym grupom uprzywilejowanym przez zmieniające się wyróżniki politycznej poprawności. Jednym z pierwszych głośnych tego typu wypadków był zakaz emisji filmu „Apostoł” w reżyserii Cheyenne Carron z 2014 r. Decyzja zaskoczyła wielu. Nikomu nie przyszłoby do głowy, że akurat ta fabuła zostanie ocenzurowana...
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: