Adam Chłopek odznaczony

Prezes Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie Adam Chłopek został 2 maja br. uhonorowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jak czytamy w uzasadnieniu, odznaczenie zostało przyznane „za wybitne zasługi w rozwijaniu polskiego systemu oświatowego, za działalność na rzecz polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie”.

Adam Chłopek jest twórcą Polskiej Sobotniej Szkoły im. św. Królowej Jadwigi w Drohobyczu. Placówka powstała w 1995 r. i do dzisiaj cieszy się wielkim uznaniem nie tylko w mieście Brunona Schulza, lecz także w całym obwodzie lwowskim. Nieco wbrew nazwie szkoła prowadzi zajęcia sześć dni w tygodniu. Uczy się w niej na stałe około 400 osób. Wiele z nich, co pokazują statystyki, dostaje się na stacjonarne studia w Polsce.

Prezes ZNPU zainicjował również powstanie swoistej centrali nauczania języka polskiego na Ukrainie. Instytucja ta, występująca pod nazwą Ogólnoukraińskie Koordynacyjno-Metodyczne Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu, prowadzi szeroko zakrojoną działalność oświatową, począwszy od pomocy przy zakładaniu punktów nauczania języka polskiego, poprzez przygotowanie programów nauczania, po szkolenia dla nauczycieli oraz pozyskiwanie pomocy naukowych.

Quibus dictis, w pełni uzasadnione wydają się słowa, które 2 maja na dziedzińcu Belwederu prezydent Andrzej Duda skierował do odznaczonych, w tym do Adama Chłopka: „Wręczałem dzisiaj ordery między innymi osobom zasłużonym dla utrzymania polskości i wspierania Polaków na Wschodzie, poza granicami Rzeczypospolitej, tam, gdzie najczęściej znaleźli się wbrew własnej woli. Jeszcze raz chciałem za to z całego serca podziękować”.

Obok Adama Chłopka odznaczeni zostali: Krzyżem Komandorskim – Małgorzata Zajączkowska; Krzyżem Oficerskim – ks. Leszek Kryża i Stanisław Poźniak; Krzyżem Kawalerskim – Elżbieta Baczewska, Gabriela Baczewska-Pazda oraz Tonia Zinkiewicz....
[pozostało do przeczytania 37% tekstu]
Dostęp do artykułów: