Spotkanie polskich patriotów z USA

22 i 23 kwietnia w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown w stanie Pennsylvania odbyła się IV Konferencja Polonijna.  

To coroczne wydarzenie jest organizowane przez Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, którego honorowym przewodniczącym jest Antoni Macierewicz, a który tworzą kluby „Gazety Polskiej” z Filadelfii, Nowego Jorku i stanu New Jersey oraz przedstawiciele innych organizacji, jak Koło Przyjaciół Radia Maryja z NJ, portal pamiec.us oraz Kongres Polonii Amerykańskiej (oddział New Jersey) i Polska Fundacja Kulturalna.

Do Komitetu dołączyła także Maria Szonert-Binienda. Hasło przewodnie tegorocznego forum brzmiało „Budujmy Wspólny Front Patriotyczny”.

Jednym z czołowych gości był wiceminister Jan Dziedziczak. W swoim wystąpieniu dziękował reprezentantom Polonii oraz organizatorom za zaangażowane w patriotyczną działalność na rzecz Polski i Polaków poza granicami kraju. Przede wszystkim podkreślał zasługi Polonii w utrwalaniu pamięci o Katyniu i Smoleńsku, jednych z największych narodowych tragedii. Z kolei konsul RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski zapewniał o wsparciu polskiej dyplomacji dla środowisk polonijnych.

– Po raz kolejny dwudniowe uroczystości ściągnęły do duchowej stolicy Polonii ogromne rzesze rodaków nawet z Kalifornii i Illinois, którym nieobojętne są sprawy Polski i Polonii, którzy są zainteresowani rozwojem kraju i sytuacją polityczną, tak w USA, jak i w Polsce – mówił Tadeusz Antoniak, przewodniczący Komitetu.

Minister Jan Dziedziczak zwrócił uwagę, że praca wykonywana przez Komitet jest zauważalna w Polsce, a działania podjęte względem ustalenia prawdy o katastrofie w Smoleńsku wpisują się w polską rację stanu, o czym mówiła premier Beata Szydło w swoim exposé, a także ministrowie Antoni Macierewicz i Witold Waszczykowski.

Specjalny list do uczestników skierował szef MON Antoni Macierewicz. „Dziś pamięć tragedii smoleńskiej, praca na rzecz...
[pozostało do przeczytania 27% tekstu]
Dostęp do artykułów: