NKWD ZAPRASZA… Wywiezienie do Rosji przywódców Polski Podziemnej

27 marca 1945 r. do willi w podwarszawskim Pruszkowie przybywają przywódcy Polski Podziemnej: ostatni komendant AK gen. Leopold Okulicki, delegat Rządu RP na Kraj Stanisław Jankowski oraz szef RJN Kazimierz Pużak. Zaproszenie podpisane przez płk. Pimienowa wystosował gen. Iwanow.

W rzeczywistości pod nazwiskiem Iwanowa ukrywał się generał NKWD Iwan Sierow, odpowiedzialny m.in. za wywózkę tysięcy Polaków z wschodnich terenów RP w pierwszych latach okupacji i za zbrodnię katyńską.

To wręcz niepojęte, że legalni przywódcy naszego państwa szli na spotkanie z katami, którzy wcześniej mordowali dowódców AK w czasie akcji „Burza”, z premedytacją patrzyli na konające Powstanie Warszawskie, a wraz z zajęciem ziem polskich rozpętali piekło terroru. Możliwe, że wpływ na ogromnie ryzykowną decyzję przywódców miała trauma zdrady, jaką odczuwali po przypieczętowaniu w Jałcie wyroku na Polskę przez amerykańskich i brytyjskich sojuszników.

Akcja generała Sierowa była bezpośrednio nadzorowana przez Stalina, który uznał ją za jeden z priorytetów „sprawy polskiej”. Wprawdzie sowiecki przywódca osiągnął już zamierzone cele, miał przyzwolenie Zachodu na wasalizację Polski, a NKWD skutecznie likwidowało podziemne niepodległościowe struktury, potrzebował jednak kolejnego spektakularnego sukcesu. Może w ten sposób chciał jeszcze bardziej zastraszyć polskie społeczeństwo lub ponownie upokorzyć swoich anglosaskich „sojuszników”? Faktem jest, że NKWD już na początku marca znało miejsce, w którym ukrywał się Okulicki. Prawdopodobnie bliskie było „rozpracowania” pozostałych prominentnych postaci niepodległościowego Podziemia, jednak Sowieci zdecydowali się na pokazową akcję. Wspomniana trójka naszych przywódców wraz z pełniącym funkcję tłumacza Józefem Stemler-Dąbskim nigdy już samodzielnie nie opuściła willi w Pruszkowie (faktycznie placówki NKWD) i co istotne, od tego dnia – tzn. 27 marca – nie dała żadnego znaku życia. Niestety nie...
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: