Czarnogóra – przepraszam czy tu biją?. Kibice i agresywna policja

O Czarnogórze głośno było, kiedy okazało się, że wydalony z Polski rosyjski szpieg Eduard Szyszmakow jest podejrzewany o próbę zabicia premiera tego kraju Milo Djukanovicia. Spisek został wykryty. Ale to nie znaczy, że wojny tam nie będzie. Wybuchnie 26 marca o godz. 20.45, kiedy zacznie się mecz Czarnogóra kontra Polska.

Czarnogóra to mały, 600-tysięczny kraj. Wygrać z nimi na stadionie w Podgoricy nie jest jednak łatwo. Gorąco bywa tam na boisku, ale jeszcze bardziej na trybunach. Do największego skandalu doszło, a jakże, podczas meczu z Rosją w eliminacjach Euro 2016, 27 marca 2015 r. Był to chyba najszybszy kibicowski skandal w historii, bo doszło do niego już w 10. sekundzie spotkania! Zaraz po rozpoczęciu gry rosyjski bramkarz Igor Akinfiejew został trafiony racą i opuścił boisko na noszach. Trafił do szpitala ze wstrząśnieniem mózgu i poparzeniami. Niemiecki arbiter Deniz Ayetkin przerwał mecz na 35 minut. Trybuny się niestety nie uspokoiły. W 70. minucie meczu kibice znowu obrzucili Rosjan różnymi przedmiotami. Doszło do przepychanek między piłkarzami. Sędzia widząc, że mecz wymyka mu się spod kontroli, nakazał obu drużynom zejść do szatni przy wyniku 0:0, który później został zamieniony przez UEFA na walkower 3:0 dla Rosji. Stadion w Podgoricy zamknięto na jeden mecz.

Do awantur doszło też wcześniej na ulicach miasta. Na pl. Republiki Rosjanie próbowali spalić flagę Stanów Zjednoczonych, gdy do akcji weszła policja, która mocno poturbowała kilku fanów przyjezdnych. Wydarzenia podczas tego meczu rosyjski minister sportu Witalij Mutko nazwał haniebnymi i złożył na Czarnogórców skargę do UEFA.

‒ Nasi kibice sprawili, że odbiera się nas jak barbarzyńców ‒ skomentował prezes czarnogórskiego związku piłki nożnej Momir Djurdjevac. ‒ Boję się, że coś takiego może zdarzyć się ponownie. Ktoś musi powiedzieć „dość”. Czy jest jakiś piłkarz, który chciałby grać w takich warunkach? Idziemy drogą...