Pali-bzdury czy Pali-fakty?

Powtórkę z podobnej medialnej reakcji widać po opublikowaniu książki „Kulisy Platformy” (z Januszem Palikotem rozmawia Anna Wojciechowska). Palikot był ulubieńcem mediów agorowo-tvn-owych. To one go wykreowały. Z całą powagą analizowały każdy najgłupszy wyskok tego polityka. Napastliwe, nieważne, iż bezpodstawne, wypowiedzi Palikota o Lechu Kaczyńskim stawały się przedmiotem wielodniowych debat. Palikot nadal jest gościem wielu audycji. Ale nadal jest potrzebny jedynie jako wulgarny krytyk PiS, a nie współpracownik Tuska ukazujący kulisy działania jego rządu. Jego wypowiedzi nt. Tuska nie są przedmiotem żadnych dyskusji.

Gdy 2 września br. na Twitterze Konrad Piasecki napisał: „Przeczytałem książkę Palikota. Ależ to magiel. Nie sądzę, by realnie zaszkodziła Tuskowi i Platformie”, polemizowałem: „Rzetelny dziennikarz nawet z magla potrafi odfiltrować informacje prawdziwe. Za dużo oczekuję?”. Najwyraźniej za dużo. Podobnie zareagował dziennikarz Polsatu Tomasz Machała, blogując 7 września: „Książka rzeczywiście zawiera głównie plotki z magla”. 6 września br. publicysta ekonomiczny „Wyborczej” Witold Gadomski tytułuje swój tekst „Palikot – plotkarz prowincjonalny”, o książce pisze: „O poważnej polityce niewiele się z niej możemy dowiedzieć”.

By pokazać, jak bezpodstawna jest to teza, cytuję „Kulisy”: „Premier powołał Radę Gospodarczą z Bieleckim na czele, czyli ze swoim bardzo zaufanym człowiekiem, po to właśnie, by ci, którzy mają jakieś interesy do załatwienia, chcą kupić jakąś fabrykę, wziąć udział w prywatyzacji, zdobyć koncesję czy zalobbować za jakimś rozwiązaniem, mieli gdzie przyjść. (…) Nie ma tam ani ksiąg wejść i wyjść, ani możliwości prześledzenia, czym konkretnie się zajmują, jakich rekomendacji udzielają, kto dociera do Bieleckiego, czy jest to może ktoś, kto akurat bierze udział w jakimś procesie gospodarczym. Cały mechanizm jednak funkcjonuje za zgodą i wiedzą samego Tuska” (s. 205). Bardzo to maglowy opis – prawda?

...
[pozostało do przeczytania 39% tekstu]
Dostęp do artykułów: