Spór o prawdę ciągle trwa

Władka poznałem jeszcze w stanie wojennym, kiedy przyjeżdżał do Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Nowej Hucie-Mistrzejowicach, prowadzonego przez śp. Kazimierza Jancarza. Z kolei od 2005 r. wspólnie przez wiele miesięcy ślęczeliśmy w archiwum IPN w Wieliczce, badając akta SB. Władek był bowiem gorącym zwolennikiem lustracji, zainicjował m.in. powołanie regionalnej grupy „Ujawnić Prawdę”. Choć nie był zawodowym historykiem, napisał kilka dobrych książek z najnowszej historii, w tym o działaniach SB w czasie pielgrzymki Jana Pawła II do Nowego Targu. Pracę tę traktował jako swoją służbę. Podziwiałem go, że z jednej strony był bardzo dokładny, a z drugiej obiektywny. Bez ogródek też podawał w swoich publikacjach nazwiska tajnych współpracowników, w tym również księży. Jako bowiem głęboko wierzący i praktykujący katolik kierował się w działaniach ewangelicznym wezwanie: „Poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli”.

24 sierpnia br. koncelebrowałem mszę św. pogrzebową w zabytkowym drewnianym kościele św. Anny na cmentarzu w Nowym Targu. Wraz ze mną odprawiało ośmiu księży, w tym ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński, opiekun prac badawczych Zmarłego. Przybyło kilkaset osób, w tym wielu byłych i obecnych parlamentarzystów oraz pracowników IPN. Ze strony kurii krakowskiej nie pojawił się oczywiście nikt. Żegnaj, drogi Władku! Wiernie służyłeś Ojczyźnie na ziemi, niech Pan wprowadzi Cię do Ojczyzny w niebie.

Również w przededniu rocznicy sierpniowej uczestniczyłem w mszy św., która została odprawiona w Buczu k. Brzeska z okazji 70. rocznicy urodzin ks. Ignacego Piwowarskiego, kapelana podziemnej Solidarności w diecezji tarnowskiej. Jubilata poznałem także poprzez nowohuckie Duszpasterstwo Ludzi Pracy, do którego przyjeżdżał z grupami parafian. Był animatorem spotkań rolników i robotników, a zarazem słynął z patriotycznych kazań, które głosił w latach 80. podczas mszy św. za Ojczyznę, organizowanych w Gorlicach. Po wprowadzeniu stanu wojennego jego plebania w...
[pozostało do przeczytania 52% tekstu]
Dostęp do artykułów: