Nie wpuścili Putina

– Moskiewska delegacja udaje się właśnie na sale konferencyjne, by przekazać prezenty. Nie wiemy, czy wrócą – mówił na początku piątkowej manifestacji pod Halą Stulecia działacz „Solidarności Walczącej” i Akcji Alternatywnej Naszość Piotr „Malasek” Malawski. – Właśnie się dowiedzieliśmy, że na imprezie obecny jest jego alkoholowa wysokość Aleksander Kwaśniewski. Nasi moskiewscy przyjaciele nie wiedzieli o tym wcześniej, w przeciwnym przypadku wzięliby ze sobą pół litra wódki.

Delegacja składała się z marynarza z krążownika „Aurora”, kremlowskiej carycy oraz Władimira Putina. Niestety, policja zatrzymała delegację przed Halą. Twierdziła, że trójka delegatów nie ma zezwolenia na wręczanie suwenirów. Policjanci zażądali od nich dowodów osobistych. Na nic zdało się tłumaczenie, że od płk Putina nie ma sensu żądać dowodu, skoro jest powszechnie znaną i szanowaną osobistością. Na miejscu pojawiła się także urzędniczka z miejskiego Wydziału Bezpieczeństwa, która zaczęła krzyczeć, że delegaci są członkami zgromadzenia i że nie mogą nigdzie się ruszać. Policjanci nakazali moskwiczanom powrót do manifestujących. Delegaci oświadczyli, że nie są „członkami tamtego zgromadzenia”, ale to nie przekonało funkcjonariuszy. Co więcej, jeden z nich próbował oskarżyć marynarza o znieważenie funkcjonariusza, ponieważ przedstawił się jako Józef Wisarionowicz Stalin, a „to przecież niemożliwe, by pan (marynarz – przyp. red.) miał ponad 120 lat”. W końcu policjanci zaczęli marynarza szarpać, by go zaciągnąć do radiowozu, jednak został odbity przez manifestantów, którzy wznosili okrzyki „Precz z komuną!” i, nieco bardziej stosownie, „Precz z bojówkami trockistowsko-bucharinowskimi!”. Delegaci wrócili więc pod iglicę. W tym czasie manifestację otoczył szczelny kordon policyjny.

– Przybyliśmy tu z Moskwy, aby wręczyć prezenty – ogłosiła caryca. – Niestety, panowie z policji nam to uniemożliwili. Ale może jednak przekażą szacownym gościom konferencji suweniry? – pytała...
[pozostało do przeczytania 35% tekstu]
Dostęp do artykułów: