Mołdawia i Gruzja przez NATO do Unii

Co prawda, tylko ok. 25 proc. Mołdawian opowiada się za wejściem do NATO (przy ok. 60 proc. opowiadających się z członkostwem w UE), ale wynika to w dużej mierze z tego, że do tej pory kwestii przystąpienia do Sojuszu w mołdawskiej debacie publicznej w ogóle nie było. Już same ambicje unijne były czymś rewolucyjnym dla mocno zsowietyzowanej klasy politycznej. Wspominanie o NATO to wyzwanie rzucone Moskwie, która ma wojsko w zbuntowanym Naddniestrzu. Właśnie to byłby główny problem w staraniach Mołdawii o członkostwo w Sojuszu. Taką przeszkodę jak konstytucyjny zapis neutralności i niewchodzenia do bloków militarnych można usunąć własnymi siłami. Marinuta sugeruje referendum.

Oprócz skrócenia drogi do Unii i nowych możliwości rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu, mołdawski minister wskazuje jeszcze trzeci wielki plus uczestnictwa w NATO: „Dla zwykłego człowieka, współpraca euroatlantycka oznacza podpisanie się pod tymi demokratycznymi zasadami i wartościami, które określają ewolucję politycznego, socjalnego i ekonomicznego życia kraju. Te wartości są różne od istniejących w przestrzeni postsowieckiej”.

Oczywiście pozostaje pytanie, na ile Marinuta wyraża opinię całej koalicji, a na ile swej partii. Nawet jeśli tylko to drugie, to i tak jest to deklaracja o wielkim znaczeniu. Partia Liberalna (PL), choć najsłabsza z trójki tworzącej rządową koalicję, jest najbardziej prozachodnia i antykomunistyczna, często ściągając na siebie niezadowolenie bardziej „umiarkowanych” partnerów. Latem 2010 r. lider PL Mihai Ghimpu, będąc wówczas spikerem parlamentu i p.o. prezydenta, usiłował wprowadzić nowe święto państwowe: Dzień Pamięci o Okupacji Sowieckiej (24 czerwca). Jak silne jest jednak w Mołdawii lobby postsowieckie świadczy fakt, że Ghimpu ostro skrytykowali nie tylko komuniści, ale i koalicjanci. A już po trzech tygodniach Sąd Konstytucyjny uznał dekret Ghimpu za niekonstytucyjny.

To, co nie udało się, póki co, mołdawskiej prawicy, od...
[pozostało do przeczytania 27% tekstu]
Dostęp do artykułów: