Wieści ze Wschodu

Społeczne wrzenie

Według sondażu Fundacji Opinii Społecznej, Rosjanie mają dość podwyżek cen żywności, paliwa i opłat za usługi komunalne. W styczniu niezadowolonych było 38 proc., obecnie odsetek narzekających obywateli wzrósł o 11 proc. Zdaniem socjologów, podwyżki cen w lutym odczuli wszyscy mieszkańcy Rosji.

Dziwna zmienność

Tadżykistan opowiedział się za całkowitym wycofaniem rosyjskich pograniczników z granicy tadżycko-afgańskiej. Co ciekawe, jeszcze w połowie lutego była mowa o wzmocnieniu grupy operacyjnej wojsk granicznych FSB.

Wszechstronna współpraca

Dmitrij Miedwiediew złożył dwudniową wizytę w Rzymie, gdzie odbył spotkania z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano oraz z premierem Silvio Berlusconim. Rozmawiano o nowej architekturze bezpieczeństwa europejskiego, tarczy antyrakietowej, stosunkach Rosji z NATO oraz o aktualnych problemach międzynarodowych i regionalnych. Nie zabrakło również konkretów. Gazprom zawarł z włoskim koncernem ENI umowę o wykupieniu połowy jego udziałów w projekcie wydobycia ropy w libijskim złożu Elephant.

Przesunięcie terminu

W jednym z czterech agregatów systemu chłodzenia reaktora, w budowanej przez Rosję elektrowni atomowej w irańskim Bushehr, wykryto uszkodzenia elementów wewnętrznych, do których doszło podczas próbnego rozruchu. Obecnie z reaktora jest usuwane paliwo jądrowe, co znacznie opóźni zaplanowane na 9 kwietnia uruchomienie stacji.

Bez komentarza

Mer syberyjskiej Czyty uznał, że jedynym sposobem na rozwiązanie problemu bezdomnych jest ich zamordowanie. – Niestety, nie posiadamy na to licencji, a innych legalnych sposobów na uporanie się z nimi nie ma – ubolewał ostatnio Anatolij Michałow.

Wierzchołek góry lodowej

Ostatnio na rosyjskie portale trafiło nagranie wideo z zeznaniami adwokatów,...
[pozostało do przeczytania 3% tekstu]
Dostęp do artykułów: