Wieści ze Wschodu

Więcej Schröderów

Gazprom zaproponował ustępującemu prezydentowi Chorwacji Stipe Mesiciowi stanowisko szefa spółki, która miałaby zbudować chorwacki odcinek gazociągu South Stream. Na stanowisko szefa całego South Streamu typowany jest b. premier Włoch Romano Prodi lub b. szef rządu węgierskiego Ferenc Gyurcsany.

Ku porozumieniu

O stosunkach Rosji i Unii Europejskiej rozmawiali w Moskwie Siergiej Ławrow i minister spraw zagranicznych Hiszpanii Miguel Ángel Moratinos. Politycy przedstawili swoje stanowiska w kwestii przygotowań do podpisania nowego porozumienia bazowego UE–Rosja, perspektyw liberalizacji przepisów wizowych i prowadzenia dialogu w dziedzinie energetyki. Ławrow wyraził nadzieję, że w okresie hiszpańskiej prezydencji uda się osiągnąć postęp w wielu sprawach.

Trudne rozmowy

Niedawno minister spraw zagranicznych Rosji zakończył dwudniową wizytę w Erewanie, podczas której spotkał się z prezydentem Armenii Serżem Sarkisjanem i szefem tamtejszego MSZ. Rozmowy dotyczyły kontaktów dwustronnych oraz aktualnych kwestii regionalnych (konflikt karabaski) i międzynarodowych.

Bliżej Wspólnoty

Mołdawia i UE rozpoczęły w Kiszyniowie oficjalne rozmowy w sprawie podpisania porozumienia o stowarzyszeniu. Podczas spotkania (na dość niskim szczeblu) omówiono m.in. kwestie dotyczące możliwości wprowadzenia strefy wolnego handlu oraz liberalizacji przepisów wizowych.
[pozostało do przeczytania -7% tekstu]
Dostęp do artykułów: