Dzieje głupoty w III RP

Znany reżyser teatralny (znany nie zawsze równa się wybitny) Krystian Lupa, skądinąd w ogóle niezajmujący się polityką, w specjalnym artykule w „Tygodniku Powszechnym” określił PiS jako... mafię. W programie Tomasza Lisa „Co z tą Polską?” znany (i ten rzeczywiście wybitny) reżyser filmowy Kazimierz Kutz, który swój szczebel niekompetencji (używając definicji Petera) osiągnął jako polityk, porównał Jarosława Kaczyńskiego do... Hitlera, nawiązując zresztą do słynnego filmu Chaplina „Dyktator”. Biolog, specjalista od owadów (muchówek, mówiąc ściślej) Stefan Konstanty Myszkiewicz-Niesiołowski (na użytek publiczny używający nazwiska Stefan Niesiołowski) na kongresie PO porównał z kolei tegoż Jarosława Kaczyńskiego do... Gomułki, co zyskało spory rozgłos medialny. Ciekawe, że gdy dziennikarz Mariusz Cieślik w zeszłym tygodniu opublikował w „Newsweeku” artykuł pokazujący rzeczywiste niebywałe podobieństwa w języku propagandy i „gospodarskich wizytach” między Tuskiem a Gomułką, to te same media, nagłaśniające nieprzytomnie wypowiedź Niesiołowskiego sprzed kilku lat, teraz jakoś nabrały wody w usta.

I dalej: profesor (a jakże) Wiktor Osiatyński jest autorem szczerej i historycznej formuły: „lepsi złodzieje niż Kaczyńscy”. Lech Wałęsa, już ostatnio, a więc ponownie w czasach III RP (choć niektórzy mówią, że to jakiś PRL-bis), publicznie, choć po czasie, poradził rosyjskim kontrolerom z wieży w Smoleńsku, że powinni... strzelać, aby odwieść polskich pilotów Tu-154 od lądowania. Adam Michnik, ta ikona III RP, namawiał – co prawda w Paryżu, ale w naszej klasyfikacji się mieści – aby „odpieprzyć się od generała”. Jaruzelskiego, rzecz jasna, bo przecież trzeba było już wtedy przypieprzać się do polskiej prawicy, polskich nacjonalistów i polskich (zoologicznych) antysemitów.

Gdyby głupota umiała fruwać, to „nasze” i tu znów cudzysłów „elity” polityczno-intelektualno-medialne, ten cały areopag III RP byłby skrzydlatą szarańczą – wdzięcznym potencjalnym...
[pozostało do przeczytania 8% tekstu]
Dostęp do artykułów: