Budda, Władca Kciuków

Sól zabija wszystko: pomidory, zioła, drzewa. Jest błogosławieństwem, a niesiona z wiatrem – zabija

Wyspa Pag, Chorwacja. Sól. Twarz Denisy, gdy zacząłem mówić o wojnie.
Mój rocznik, ’61, żył w cieniu drugiej wojny światowej. Nigdy nikt o niej nie mówił, ale temat śmierci paraliżował jeszcze w latach 70. żyjących wokół mnie ludzi. W Krzepicach mieszkało 2 tys. Żydów. Przeżył jeden. Mosiek. Czegoś pilnował, tak mówili.
Żyłem w cieniu wojny. Od razu zrozumiałem grę twarzy Denisy. Było tam przerażenie, chęć ucieczki. Cienie.
Wyspa Pag, Chorwacja. Sól, figi na podwórku i gekon lamparci. Czytanie o Natanaelu pod drzewem figowym. Natanael–Bartłomiej decydował, w którym kierunku potoczyć swoje życie. Bóg go tam zobaczył. Natanael został poznany przez Boga. Uciekła trwoga. Z krzykiem. I ja planuję swoje życie. Pierwszy raz świadomie. Mam wspaniałą żonę i szóstkę dzieci. Trzeba z tym coś zrobić. Pożyję jeszcze 15, może 20 lat. Umówiłem się z Bogiem, na pewno, na dziesięć. Aż do pełnoletniości Tosi. Wychowywałem się bez ojca. Może Wszechmocny weźmie to pod uwagę.
Właśnie umarł mąż znajomej. Trzy miesiące, odkąd dowiedział się o raku, trwało umieranie. Był starszy ode mnie o cztery lata. Umiera mój przyjaciel. Od lat walczy z nowotworem. Przez dwa lata się do niego nie odzywałem, bałem się rozmowy. Dziś już się nie boję.
Przerażone oczy Denisy, gdy zacząłem mówić coś o wojnie. Wżeniona Czeszka. Mając 4 lata, wypoczywając z rodzicami na Chorwacji, musiała uciekać przed nalotem do piwniczki-schronu. Wojna to robota demona.
Sól zabija wszystko, pomidory, zioła, drzewa. Jest błogosławieństwem, a niesiona z wiatrem – zabija. Mało jest tak wspaniałych stworzeń jak sól. Miasto Pag powstało wokół solany. Woda morska odparowuje na potężnych przestrzeniach, większych od piłkarskiego boiska. Miasto zbudowano, by mieć solany pod kontrolą. Wzniesiono je w XV w. z białego kamienia w kilka lat. Myślę, że zrobili to jacyś...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: