Nowinki

Roślinny telefon pluskwiaków

Świat owadów niezmiennie zadziwia uczonych, tym razem jednak obserwacje roślinożernych pluskwiaków okazały się interesujące dla uczestników panamerykańskiej konferencji nt. akustyki w Cancun w Meksyku. Uczeni stwierdzili, że owady te porozumiewają się w zupełnie wyjątkowy sposób – wykorzystując łodygi roślin, na których siedzą, niczym linię telefoniczną. Jak stwierdzono, odgłosy w rodzaju ćwierkania, jakie zazwyczaj wydają owady, w tym wypadku byłyby tłumione przez gęstą pokrywę liści, a do tego przywabiałyby też drapieżniki. Pluskwiaki wprowadzają więc swój odwłok w wibracje o częstotliwości około 100 Hz, przekazując je łodygom, które przenoszą niskie dźwięki na odległość kilku metrów.
(Science)

Umięśniony pianista
Pianiści, zwłaszcza ci najlepsi, często cierpią na chroniczne bóle pleców i szyi. Obecnie jednak, dzięki badaniom zespołu Errolda Reida z Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku, wiadomo już, dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec. Zespół Reida przebadał grupę muzyków grających na fortepianie od co najmniej 10 lat. Jedenastu z nich cierpiało na bóle pleców, a dwudziestu jeden nie. Badania laboratoryjne wykazały, że zależy to od budowy fizycznej. Pianiści, którzy mieli rozbudowane mięśnie trapezowe pleców, byli zabezpieczeni przed bólem, natomiast ci odznaczający się bardziej wątłą budową, byli zmuszeni używać w większym stopniu drobniejszych mięśni palców i ramion, które w efekcie reagują bólem. Badacze chcą teraz opracować zestaw ćwiczeń, które pozwolą wirtuozom nabrać tężyzny i zabezpieczyć się przed dolegliwościami.
(Society for Neuroscience)

Ugryzienie młodocianego rekina

Paść ofiarą szczęk żarłacza białego to nie jest może godna polecenia przygoda wakacyjna, jednak jeśli już do czegoś takiego dojdzie, pozostaje mieć nadzieję, że będzie to młody rekin. Ichtiolodzy badający obyczaje tych ryb...
[pozostało do przeczytania 52% tekstu]
Dostęp do artykułów: