Technopolis – legenda o polskiej Dolinie Krzemowej wreszcie może się ziścić

A gdyby tak zebrać w jednym miejscu najlepszych programistów, informatyków i specjalistów od nowych technologii, dać im wszelkie niezbędne do pracy narzędzia, dach nad głową i gwarancję na rozwój ich kreacji? Pomysł genialny w swojej prostocie, który z powodzeniem wdrożono chociażby w amerykańskiej Dolinie Krzemowej. Z różnym skutkiem model ten próbowano powielać w innych częściach świata. Po wielu latach zapowiedzi także koncepcja polskiego technopolis wydaje się być coraz bardziej realna. Czy koncept, który do tej pory oscylował głównie w obszarze science-fiction, wreszcie się ziści?

Ogólna koncepcja technopolis nie jest oczywiście na świecie niczym nowym. Ośrodki tego typu dobrze prosperują już od wielu lat m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech czy Japonii. Chodzi o utworzenie specjalnych sektorów, dzielnic lub całych miast, które stanowiłyby zaplecze przemysłowe najnowszej generacji. Są to obszary, w których skoncentrowane są największe parki technologiczne i zaplecza naukowe w skali kraju. Oczywiście największy nacisk w przypadku dobrze prosperujących na świecie technopolis położony jest na sektor high-tech – czyli podmioty z sektora elektroniki, przemysłu chemicznego, lotnictwa i robotyki oraz stawiający na nowe technologie przemysł farmaceutyczny.
Dolina Krzemowa – wzór niedościgniony
W kontekście technopolis nie sposób nie wspomnieć o niedoścignionym wzorze tego modelu na skalę międzynarodową – Dolinie Krzemowej. Stanowiąc serce amerykańskiego przemysłu, działa ona od lat 50. XX w., a swoją nazwę zawdzięcza jednemu z amerykańskich dziennikarzy. Don C. Hoefler pierwszy na świecie użył w 1971 r. terminu „Dolina Krzemowa” (ang. Sillicon Valley) i tak już zostało.
W ślad za Amerykanami próbowało pójść wiele innych krajów, jednak do dziś żadnemu z nich nie udało się osiągnąć sukcesu na zbliżoną do Doliny Krzemowej skalę. Nie bez znaczenia dla dynamicznego rozwoju tego regionu była dobra...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: