Ścigali mafię i morderców, zmierzą się z katastrofą smoleńską

Tuż przed szóstą rocznicą zniszczenia w Rosji polskiego Tu-154 powołano do wyjaśnienia tej sprawy specjalny zespół prokuratorski. Na jego czele stanął zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek. Pomagać będą mu doświadczeni śledczy, którzy wykazali się odwagą i profesjonalizmem w niejednym postępowaniu.

„W dniu 21 marca 2016 roku Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro w drodze zarządzenia powołał zespół prokuratorów w sprawie prowadzenia śledztwa dotyczącego wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Na czele zespołu stanął Zastępca Prokuratora Generalnego Marek Pasionek” – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości.
Do tej pory śledztwo dotyczące katastrofy smoleńskiej prowadziły Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie oraz Naczelna Prokuratura Wojskowa. Decyzją Zbigniewa Ziobry na początku kwietnia organa te przestaną istnieć. Dochodzeniem zajmie się prokuratura cywilna. Kto dokładnie będzie badał okoliczności śmierci 96 Polaków lecących Tu-154 i szukał winnych tej tragedii?
Wróg śląskiej ośmiornicy i „Wyborczej”
Marek Pasionek, który będzie kierować zespołem, już wcześniej zajmował się katastrofą smoleńską. Robił to jednak zbyt gorliwie i sumiennie, czym naraził się swoim wojskowym przełożonym. Przeciwko prokuratorowi wszczęto postępowanie dyscyplinarne za to, że poprzez nieformalne kontakty ze służbami specjalnymi USA miał prosić o pomoc w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy smoleńskiej. Ale rozmowy z przedstawicielami służb „obcego mocarstwa” były tylko pretekstem. Prawdziwą przyczyną odsunięcia Pasionka od śledztwa były jego ustalenia i dociekliwość.
Warto przypomnieć, że represjom wobec Pasionka towarzyszyła nagonka medialna, która rozpoczęła się od artykułu w „Gazecie Wyborczej” zatytułowanego „Cafe pod agentem”. Jego autor powoływał się na nieoficjalne informacje ze śledztwa dotyczące Pasionka. Posługując się przeciekami, opisywał spotkania prokuratora z oficerami FBI, a nawet CIA. W...
[pozostało do przeczytania 71% tekstu]
Dostęp do artykułów: