To oni będą wyjaśniać Smoleńsk

Członkowie nowej komisji smoleńskiej z różnych krajów będą komunikować się za pomocą specjalnej platformy, a skład zespołu zostanie prawdopodobnie rozszerzony o prof. Piotra Witakowskiego – zdradza „Gazecie Polskiej” dr Wacław Berczyński, szef podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Podkomisję tworzy wielu znakomitych ekspertów z rozmaitych dziedzin nauki

Po sześciu latach przyszedł czas na rzetelne wyjaśnienie przez polski rząd przyczyn katastrofy smoleńskiej. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podpisał rozporządzenie w sprawie organizacji oraz działania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWL), zapowiadając, że specjalna podkomisja w ramach KBWL zajmie się badaniem na nowo wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r.
Podkomisja liczy 21 członków, a doradzać jej będą czterej zagraniczni eksperci. Szefem zespołu został dr inż. Wacław Berczyński, a wiceprzewodniczącymi: prof. Kazimierz Nowaczyk i dr inż. Bogdan Gajewski.
Oto pełen skład podkomisji:
Wacław Berczyński
Jeden z byłych ekspertów smoleńskiego zespołu parlamentarnego kierowanego przez Antoniego Macierewicza, dziś szefa MON. W 2014 r. dr Berczyński wraz z innymi naukowcami badającymi przyczyny katastrofy smoleńskiej, Wiesławem Biniendą, Kazimierzem Nowaczykiem i Grzegorzem Szuladzińskim, otrzymał tytuł Człowieka Roku 2013 „Gazety Polskiej”.
Wacław Berczyński to inżynier, konstruktor Działu Wojskowo-Kosmicznego Boeinga, wieloletni pracownik innych koncernów lotniczych. Absolwent Politechniki Łódzkiej, pracował na tej uczelni w Katedrze Techniki Mechanicznej. Doktoryzował się na podstawie pracy o metodzie elementów skończonych – tej samej, której użył prof. Binienda do badania, czy brzoza mogła złamać skrzydło Tu-154.
Dr Berczyński pracował na Concordia University w Montrealu, gdzie zajmował się materiałami kompozytowymi. Jest specjalistą od konstrukcji samolotów i śmigłowców (kadłubów i skrzydeł). Na jednej...
[pozostało do przeczytania 87% tekstu]
Dostęp do artykułów: