Zamki, lochy i urokliwe uzdrowiska

Podczas gdy cała Polska, a nawet odległa Australia pasjonują się tajemnicą „złotego pociągu” w okolicach Wałbrzycha, turyści mogą mieć zdecydowanie więcej ciekawych wyzwań na Dolnym Śląsku. Puste sztolnie, piękne pałace i zamki, przepastne jaskinie, miasteczko widmo – to niczym opis scenografii do niejednego thrillera. Jednocześnie zwiedzający mają wspaniałe trasy w Sudetach i odwiedziny w urokliwych uzdrowiskach.

Wczasach PRL-u miasteczko Strąże nazywało się Strachowem. Stacjonowały tam wojska sowieckie, nie obowiązywało polskie prawo, a mówiono prawie wyłącznie po rosyjsku. Jednak wówczas życie tam kwitło, dziś nikt tu nie mieszka. Opuszczone bloki straszą pustymi otworami, w których kiedyś były okna, jedynie wojsko i straż pożarna wykorzystują teren do ćwiczeń. To największe w Polsce miasteczko widmo, z którego praktycznie już wszystko wywieziono, włącznie z klamkami do drzwi.
Granice miasta Wałbrzych kryją zaś perłę, trzeci co do wielkości zamek w Polsce – Książ. To wspaniały zespół rezydencjalny na Szlaku Zamków Piastowskich. Książ historię ma burzliwą, a legenda głosi, że giermek, a później rycerz Funkenstein założył tu warowną siedzibę. Zaczęło się od tego, że podarował swojemu władcy worek znalezionego w lesie węgla, a ten nazwał go „Ten, który przynosi kamienie dające iskry” i nakazał budowę obronnego grodu. Stało się to w roku 933. Cieszyć oko można książańskimi tarasami, komnatą Maximiliana, ale również zespołem stadniny koni z hodowlą ogierów rasy śląskiej. Mieści się tu hotel oraz restauracja. Ponieważ blisko jest stąd do granicy czeskiej i niemieckiej, kuchnia Dolnego Śląska jest mocno przesycona potrawami sąsiadów. Na stole najczęściej goszczą żurek śląski, kluski i zrazy śląskie i na deser ciasto drożdżowe z cynamonową kruszonką. A po takim posiłku czas na kieliszek wrocławskiej kminkówki lub kufel zimnego piwa.
Drugim zamkiem, który robi niesamowite wrażenie, to zbudowany nad Zalewem Leśniańskim Zamek Czocha...
[pozostało do przeczytania 26% tekstu]
Dostęp do artykułów: