Awantura o pensje lekarzy
Rekordowe zarobki lekarzy coraz częściej są wskazywane przez rządzących jako źródło problemów służby zdrowia. Ale w rzeczywistości same najwyższe stawki nie są przyczyną kryzysu, tylko jego skutkiem. To bowiem efekt niedoboru kadr w mniejszych ośrodkach, oderwanych od realnych kosztów wycen świadczeń oraz rozliczania niektórych lekarzy na procent od świadczenia. Szpitale, szczególnie powiatowe, płacą dużo nie dlatego, że chcą, ale dlatego że muszą, by oddziały mogły działać.
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy, na podstawie której możliwe będzie powiązanie informacji o wynagrodzeniach lekarzy z numerem PESEL i prawem wykonywania zawodu. Dane takie miałaby zbierać Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).
Agencja widzi kłopot w tym, że zbierane przez nią dane dotyczą tylko pojedynczych umów zawieranych przez lekarzy z konkretnym szpitalem, ale nie widzi zarobków całościowo. Oznacza to, że AOTMiT nie ma informacji o łącznej wysokości
Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów
SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów oraz lektora na gazetapolska.pl
Gazeta Polska miesięcznie
34 złMiesięczny dostęp do wszystkich treści serwisu www.gazetapolska.pl.
Masz już subskrypcję? Zaloguj się
- Możliwość odsłuchiwania artykułów gdziekolwiek jesteś [NOWOŚĆ]
- Dostęp do wszystkich treści bieżących wydań "Gazety Polskiej"
- Dostęp do archiwum "Gazety Polskiej"
- Dostęp do felietonów on-line
* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas [email protected]
W tym numerze
-
Morderstwo Henry’ego Nowaka, 18-letniego studenta polskiego pochodzenia, wstrząsnęło Wielką Brytanią. Sprawa pokazuje koszmar i konsekwencje lewicowej ideologii antyrasizmu. Gdy ofiara ataku, skuta...
Operacja „Montaż”. Tak służby i rząd Tuska tuszują bezradność wobec ataków na media
Propaganda oraz manipulowanie faktami. Na tym opiera się medialna operacja rządu i służb tuż po atakach na opozycyjne media i prezydenta Karola Nawrockiego. Analiza ostatnich zatrzymań pokazuje, że...„Bobas” vel „Pogłos”. Kierwiński bez Tuska byłby Silnym Razem
Polityczna kariera Marcina Kierwińskiego i jego awanse są ściśle związane z partyjną aktywnością. Dla Donalda Tuska to jeden z najważniejszych działaczy Koalicji Obywatelskiej. Zanim został szefem...Tusk zachowuje się, jakby Polska była częścią Niemiec
Tusk zachowuje się tak, jakby Polska była już częścią Niemiec. Szokujące jest spektakularne podważenie porządku konstytucyjnego i wyłączenie wszelkich bezpieczników przez koalicję 13 grudnia wobec...Co tam jakieś zbrodnie! Niemcy znowu ocieplają relacje z Rosją
Pod płaszczykiem oficjalnej, wojennej retoryki Berlin i Moskwa intensywnie odbudowują kanały „cichej dyplomacji”. Do życia wraca osławiony Dialog Petersburski, w którym znów uczestniczą wpływowi...Rotmistrz Pilecki – wzór niezłomnej służby Polsce
Minione dni w Klubach „Gazety Polskiej” upłynęły pod znakiem pamięci o rtm. Witoldzie Pileckim, jednym z największych bohaterów polskiej historii. W wielu miastach odbyły się msze św., spotkania...



