Wieści ze Wschodu

Prawda na rozdrożu

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze odrzucił skargę Gruzji, która oskarżyła Rosję o pogwałcenie konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej. – Wykorzystamy wszystkie międzynarodowe instrumenty, by Rosja została pociągnięta do odpowiedzialności, a Europa została poinformowana o jej winie – podsumował całą sprawę szef Instytutu Wolności w Tbilisi, Lewan Ramiszwili.

Pojedynek?

W wywiadzie udzielonym chińskiej telewizji CCTV Dmitrij Miedwiediew powiedział, że rozważa możliwość ubiegania się o drugą kadencję. Premier nie skomentował wypowiedzi prezydenta. Zamiast niego głos zabrał przedstawiciel najwyższego kierownictwa partii Jedna Rosja. Oleg Morozow zastrzegł, że partia poprze Miedwiediewa tylko wówczas, jeśli na liście kandydatów nie będzie Putina.

Bratnia pomoc

Władimir Putin złożył wizytę w Serbii, gdzie spotkał się z prezydentem Borisem Tadiciem i premierem Mirko Cvetkoviciem. Rozmowy dotyczyły współpracy politycznej i gospodarczej obu państw, w tym planów inwestycyjnych. Wynikiem wizyty jest m.in. obietnica pozytywnego rozpatrzenia wniosku Serbii o rosyjski kredyt w wysokości 800 mln dolarów.

Wzmacnianie przyczółków

Parlament Armenii ratyfikował umowę o wydłużeniu rosyjskiej obecności wojskowej. Dokument przewiduje zwiększenie liczby żołnierzy w bazie Giumri, gdzie stacjonują jednostki piechoty i artylerii, a także systemy obrony powietrznej i samoloty bojowe MIG-29.

Modernizacja

Dmitrij Miedwiediew wypowiedział się niezbyt pochlebnie o jakości rosyjskich samolotów. Asumptem do krytyki okazał się fatalny stan rządowego samolotu Tu-214 (problemy z podwoziem). Sytuacja jest na tyle poważna, że zakupiono już Falcon-900, a w przyszłym roku specjalny oddział lotniczy Rossija przewożący ważne osoby w państwie otrzyma dwa...
[pozostało do przeczytania -7% tekstu]
Dostęp do artykułów: