Jak upadł mit rycerskiego Jurka

Jak się zaczęło? Jerzy Owsiak i Fundacja WOŚP mają tę przewagę nad swoimi krytykami, że posługują się emocjami, dzięki czemu sprawnie manipulują ludzką wrażliwością i świadomością. Polemika w takich warunkach staje się niezwykle trudna. Teoretycznie można sięgnąć po tę samą broń i na emocje odpowiedzieć emocjami, ale to błąd. Bardzo szybko usłyszymy, że duszę WOŚP stanowią: miłość, przyjaźń i muzyka, natomiast przeciwnicy Jerzego Owsiaka są agresywnymi, sfrustrowanymi, ponurymi nieudacznikami. Jedyną skuteczną formą demaskowania działań „orkiestry” i jej solisty są fakty, zwłaszcza te dotyczące finansów i biznesów skupionych wokół WOŚP. (…)

Pierwsza legenda głosiła, że Jerzy Owsiak i Lidia Niedźwiedzka-Owsiak nie mają ani złotówki z działalności na rzecz WOŚP. 
Prawda mówi coś innego. Nie było jednego dnia od czasu powołania WOŚP, aby Jerzy Owsiak albo jego żona nie zarabiali na fundacji. Na początku zarabiała firma „Ćwierć Mrówki”, należąca do Owsiaka i Waltera Chełstowskiego. Firma ta była producentem programów dla TVP z udziałem szefa orkiestry. „Ćwierć Mrówkę” zastąpiła należąca do Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak „Mrówka Cała”, która przejęła interesy. Według informacji anonimowego pracownika WOŚP za jeden odcinek programu „Kręcioła” (w miesiącu po cztery odcinki, przez wiele lat) na konto firmowe Owsiaków trafiało 25 tys. zł. Ponadto „Mrówka Cała” obsługiwała „Przystanek Woodstock” i realizowała zlecenia z WOŚP. Niemal w tym samym czasie (rok 2003) Lidia Niedźwiedzka-Owsiak została zatrudniona w Fundacji WOŚP, a Jerzy Owsiak został prezesem powołanej przez fundację spółki „Złoty Melon”, gdzie później sam siebie zatrudnił na stanowisku dyrektora graficznego. „Złoty Melon” na starcie został dofinansowany przez WOŚP kwotą 1,5 mln zł i niemal od razu zaczął zlecać usługi „Mrówce Całej”. W tej chwili Jerzy Owsiak pobiera pensję w „Złotym Melonie” w wysokości 13 tys. zł brutto, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak jako dyrektor finansowy WOŚP...
[pozostało do przeczytania 53% tekstu]
Dostęp do artykułów: