Tylko prawda może wyzwolić Chiny

To proste – jeśli jesteś skorumpowany i masz pełną władzę, nie zależy ci, by ludzie, którzy są orędownikami wartości moralnych, zyskali na popularności. Falun Gong, promując takie wartości jak prawda, miłosierdzie i tolerancja, pośrednio sprzeciwia się legitymizacji reżimu, który opiera się na kłamstwie, przemocy i nietolerancji – z Keanem Wongiem, producentem filmu „Wolne Chiny – odwaga, by wierzyć”, dziennikarzem chińskiej stacji telewizyjnej NTDTV, rozmawia Hanna Shen

Mimo cenzury i kontroli, 23 stycznia br. mieszkańcy ChRL mogli obejrzeć film „Wolne Chiny – odwaga, by wierzyć”. Jak to było możliwe i jakie znaczenie ma ta projekcja?
Po raz pierwszy wykorzystując satelitę i internet mogliśmy dokonać transmisji filmu na terytorium Chin. NTDTV, współproducent filmu, jest stacją telewizyjną z główną siedzibą w Nowym Jorku, założoną w 2001 r. przez Chińczyków przebywających na emigracji. 
Przez dziesięć ostatnich lat torowaliśmy drogę, by dostarczać nieocenzurowane wiadomości do i z Chin. Byliśmy w stanie to zrobić za pośrednictwem transmisji satelitarnych, a także dzięki współpracy z firmami internetowymi, specjalizującymi się w programach antycenzurowych. jedna z takich firm jest DynaWeb, która stworzyła Freegate, najczęściej używane oprogramowanie obchodzące cenzurę. Obywatele ChRL korzystają z programu Freegate, aby łamać blokadę internetu, czyli tzw. Wielki Firewall, stworzony dla chińskiego reżimu przez amerykańską firmę Cisco. Dzięki Freegate Chińczycy mają dostęp do stron NTDTV, a także do innych portali blokowanych przez chińskie władze, np. do Facebooka czy CNN. 
Według naszych szacunków, za pomocą tego programu ok. 10 mln osób miesięcznie uzyskuje w ChRL dostęp do wiadomości. Ale wracając od transmisji filmu – 23 stycznia był on dostępny na naszej stronie poprzez kanał nadający programy dla ChRL. Wybraliśmy ten dzień z różnych powodów. Jednym z nich był fakt, że na Tajwanie i w Korei Płd. jest...
[pozostało do przeczytania 67% tekstu]
Dostęp do artykułów: