Groźba wielomilionowego pozwu byłego „agenta”

Libański biznesmen i polityk twierdzi, że Polski Holding Obronny jest mu winien prawie 4,5 mln dolarów za zdjęcie przedsiębiorstwa z czarnej listy w Iraku oraz żąda astronomicznego odszkodowania za utracone korzyści. – To mitoman – twierdzi były prezes przedsiębiorstwa, który podpisał z nim umowę

Państwowy Polski Holding Obronny może niebawem czekać międzynarodowy arbitraż. Sprawę przeciwko zbrojeniowemu przedsiębiorstwu zamierza wnieść do sądu w Szwajcarii właściciel zarejestrowanej w Bejrucie firmy Melkart International, Libańczyk Charles Chidiac, który w latach 2011–2012 współpracował z Bumarem (w połowie 2013 r. spółka zmieniła nazwę na PHO). Z dokumentów, do których dotarła „Gazeta Polska”, wynika, że będzie się domagał prawie 4,5 mln dolarów za zdjęcie polskiego holdingu zbrojeniowego z czarnej listy w Iraku oraz 290 mln USD za utracone korzyści z tytułu kontraktów, do których podpisania miałby doprowadzić. – W najbliższym czasie pozew ma zostać złożony w sądzie arbitrażowym w Genewie – mówi „GP” przedstawiciel Chidiaca w Polsce.
Edward Nowak, były prezes zbrojeniowego przedsiębiorstwa, który rozpoczął współpracę z Libańczykiem, sprawę komentuje krótko: – Szkoda sobie nim głowę zawracać. To co mówi, to bzdury. To mitoman.
Kandydat na prezydenta Libanu
Formalnie umowa z Chidiaciem została zawarta 28 czerwca 2011 r. Pod dokumentem widnieją dwa podpisy: Nowaka oraz Aldony Wojtczak, ówczesnej wiceprezes Bumaru. Zapisy kontraktu, do którego dotarła „GP”, dawały Libańczykowi, jako agentowi polskiego przedsiębiorstwa, wyłączność na reprezentowanie go w Iraku. Za każdy zawarty kontrakt w tym kraju miał on otrzymać wynagrodzenie w wysokości 6 proc. jego całkowitej wartości. 
– Sprawiał wrażenie wiarygodnej osoby, posiadającej szerokie kontakty w krajach arabskich, głównie w Libanie i Iraku – mówi „GP” osoba znająca kulisy podpisania umowy. Podkreśla, że Chidiac przedstawiany był jako międzynarodowy biznesmen, który...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: