Stop Russia!

W 75. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę kluby „Gazety Polskiej” zorganizowały w wielu miastach demonstracje pod hasłem „Stop Russia!”. Największe z nich odbyły się pod ambasadą Rosji w Warszawie i Berlinie oraz konsulatami w Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

W warszawskiej demonstracji, w której uczestniczyło setki osób i wiele patriotycznych organizacji, m.in. Solidarni 2010, Reduta Dobrego Imienia, Euromaidan, Solidarność Walcząca, Fundacja Nasz Wybór oraz znane postacie: red. Tomasz Sakiewicz, Jurij Taran, przedstawiciel ukraińskiej Fundacji Nasz Wybór, ojciec Jerzy Garda, misjonarz z Afryki, red. Tomasz Terlikowski, Rafał Fleszar z warszawskiego Euromaidanu i red. Ewa Stankiewicz z Solidarnych 2010. Podczas przemówienia red. Sakiewicz powiedział: „Jeżeli Ukraina upadnie, przyjdzie czas na Polskę. Rosja nie może istnieć bez napadania na inne narody. Musimy się jednoczyć Litwini, Łotysze, Gruzini. Jeśli będziemy razem, Rosja się cofnie, bo jest coraz słabsza. Ambasada Rosji powinna być zamieniona na Muzeum Ofiar Rosji. Im tak duży budynek nie jest potrzebny” – dodał na zakończenie.
Po demonstracji przed rosyjską ambasadą protestujący przeszli pod dyplomatyczną placówkę Niemiec, niosąc transparenty, na których można było przeczytać hasła: „Niemcom i Rosji nie ufamy”, „Obrona godności Polski i Polaków”, „Stop Russia”, na jednym z nich widać było zdjęcie Władimira Putina i Donalda Tuska przybijających „żółwiki”. Skandowano: „Bóg was ukaże, mordercy zbrodniarze”, „Ukraina bez Putina”.

W krakowskiej demonstracji pod konsulatem Rosji wzięło udział około 150 osób, przyjechali przedstawiciele klubów „GP” z Małopolski, m.in. klub z Tarnowa. Przewodniczący krakowskiego klubu „GP” Marek Michno, który poprowadził demonstrację, przypomniał historię sowieckiej agresji w roku 1939. Głos zabrali m.in. Jacek Smagowicz – przedstawiciel NSZZ „Solidarność, Krzysztof Bzdyl – KPN, Stanisław Markowski – fotograf, poeta, dr Marek Tytko...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: