Dajmy broń Ukrainie!

Na zaproszenie klubów „Gazety Polskiej”  w Kanadzie i USA do obu tych krajów przyjechał red. Tomasz Sakiewicz z serią wykładów objaśniających konflikt rosyjsko-ukraiński i jego historyczne uwarunkowania. Wykłady korelowały z najnowszą książką red. Sakiewicza wydaną specjalnie z okazji wizyty w Kanadzie i USA pt. „Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego”.

Większość spotkań odbywała się w polskich kościołach. Jak podkreślał red. Sakiewicz w swoich wypowiedziach, podczas wizyty spotkał się z niezwykłą życzliwością polskiego duchowieństwa wobec klubów „Gazety Polskiej”, a także z ogromną gościnnością klubowiczów, którzy na wizytę red. naczelnego „Gazety Polskiej” czekali wiele lat.
– Polacy w Kanadzie chcą włączać się i pomagać wzmacniać bezpieczeństwo Polski oraz angażować się w sprawy polsko-ukraińskie. Najwięcej pytań zadawanych przez Polaków mieszkających w Kanadzie dotyczyło zagrożeń militarnych Polski oraz rozwoju sytuacji na Ukrainie – relacjonował dla portalu niezalezna.pl red. Sakiewicz.

Ottawski klub „Gazety Polskiej” zorganizował przed kanadyjskim parlamentem demonstrację pod hasłem „Ukraina nie była pierwsza – kto następny?”. Wśród demonstrantów znaleźli się m.in. przedstawiciele rządu i parlamentu Kanady. Demonstrujący mieli ze sobą flagi Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi i Węgier; była też grupa Rosjan. Jedno z najczęściej powtarzanych haseł brzmiało: „Stop Putin now”. Protestujący domagali się radykalnych sankcji wobec Rosji i pomocy militarnej dla Ukrainy, na banerach można było przeczytać hasła: „Ukraina nie była pierwsza – kto następny?” czy: „Stop Russia”. Podczas swojego wystąpienia red. Sakiewicz mówił przede wszystkim o wojnie trwającej na Ukrainie, o katastrofie smoleńskiej oraz roli, jaką w polityce odegrał śp. prezydent Lech Kaczyński. Swoje przemówienie zakończył apelem: „Dajmy broń Ukrainie!”. Demonstracja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: