Piękny chłopiec, można go dotknąć?

Nawet jego splecione inicjały – YSL wyglądają zwiewnie i ekstrawagancko. Nie był pierwszym homoseksualistą ubierającym kobiety, ale zaczął jako najmłodszy. W 1957 r., jako 21-latek, już pracował dla Diora, potem przejął po nim firmę, by przed trzydziestką, wspólnie z Paulem Berge – przedsiębiorcą, kreatorem, kochankiem – stworzyć własną.

Ives Saint Laurent (Niney), chorobliwie nieśmiały, wyobcowany i uwielbiany geniusz krył się za pracą, a kiedy przyszła sława, krzepił ego w sposób kompulsywny i niszczący. Zabiły go narkotyki, alkohol, przepracowanie. Uprawiał modę jako sztukę pozostającą w związku z innymi – z malarstwem pop-artu czy starych mistrzów, kinem (projektował dla Bunuela), baletem. Ubierał kobiety w marynarki, smokingi, a te sprzeczne sygnały estetyczne oraz oczywiście płciowe wprowadzały ucieszny zamęt, który stał się częścią mainstreamu już w latach 60. Teraz degeneruje się on ostatecznie w wizerunku kobiety z brodą.
Film Lesperta powstał po części pod kuratelą Paula Bergera, zachowującego pozycję strażnika dóbr i pamięci Laurenta. Dlatego oryginalne są tu nie tylko stroje i projekty, ale nawet okulary, które nosi filmowy Yves. Atmosferę szalonych i przełomowych lat 60. odtworzono z pieczołowitością – oglądamy pokazy mody, rozpędzające się dopiero dzisiejsze sławy, np. Karla Lagerfelda (w tej roli Nikolaj Kinski). Zjawiają się głośne nazwiska i muzy firmy oraz samego Yvesa, z którymi rozstaje się potem z hukiem – Victoire (Le Bon), La Falaise (Smet), Catroux (Villepin). Yves i zazdrosny Paul rywalizują o ich względy.
Wiele się mówi przy okazji tego dzieła o filmie miłosnym. Owszem, oglądamy tu miłość mężczyzn jako, może i piękną, ale jednak chorobę. Dynamika związku, pozbawionego emocjonalnych amortyzatorów w postaci progenitury, wprowadza i tak rozchybotanego wewnętrznie Laurenta w dodatkowy chaos. Jego rozwiązłość, zresztą ich obu, bywa oczywiście grzeszna, ale jest też rozpaczliwa. Film, mimo opieki Bergera...
[pozostało do przeczytania 21% tekstu]
Dostęp do artykułów: