Dowody pamięci

W kolejnych dwóch miastach z inicjatywy lokalnych klubów „GP” odsłonięto tablice poświęcone wszystkim ofiarom tragedii smoleńskiej. Od momentu katastrofy nasze kluby są inicjatorami w licznych miejscowościach przedsięwzięć upamiętniających to tragiczne wydarzenie. Współpracując z lokalnymi strukturami władzy, która sprzyja tym inicjatywom, organizacjami patriotycznymi, ludźmi dobrej woli, udało się w ciągu ostatnich czterech lat odsłonić dziesiątki tablic i pomników. Nazwiskami tych, którzy zginęli, nazwano też ulice, ronda, skwery i place w wielu miastach i miasteczkach Polski.

Ostatnio w Raciborzu, w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie Tablicy Smoleńskiej, ufundowanej przez lokalny klub „GP”. Uroczystość poprzedziła msza święta, która zgromadziła setki osób, w tym delegacje klubów „GP” i Solidarnych 2010 z całego Śląska. Odczytano Apel Poległych. Aktu odsłonięcia dokonała pani Zuzanna Kurtyka. List do organizatorów od Premiera Jarosława Kaczyńskiego odczytał senator PiS Bolesław Piecha z Rybnika. Wartę trzymali harcerze ZHR z Raciborza, a całość uświetniła pieśń w wykonaniu Wojciecha Popkiewicza z Wrocławia. Tablicę przygotowano na wzór tej, którą w 2010 r. umieściły w Smoleńsku rodziny poległych.
W Elblągu, podczas obchodów 4. rocznicy tragedii smoleńskiej, pod Krzyżem Katyńskim poświęcono nową Płytę Smoleńską. W uroczystościach uczestniczyli kapłani z miejscowych parafii, organizacje patriotyczne i Kompania Honorowa Wojska Polskiego, która podkreśliła wagę zdarzenia salwą honorową. Szkoły wystawiły swoje warty honorowe.
Telewizja Niezależna Polonia i klub „GP” z Ottawy dotarły do kolejnego świadka niemieckiej zbrodni w Jedwabnem 10 lipca 1941. Stefan Boczkowski miał w owym dniu 12 lat i był naocznym świadkiem wydarzeń. Wywiad z p. Boczkowskim na: www.kluby.gp.pl
Na zaproszenie klubu „GP” Chicago II przyjechali do Chicago syn Anny Walentynowicz Janusz Walentynowicz z...
[pozostało do przeczytania 57% tekstu]
Dostęp do artykułów: