Święto klubów „GP” z USA i Kanady

W Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown odbył się I Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” z USA i Kanady. Pomimo skrajnie niesprzyjających warunków pogodowych i olbrzymich odległości, jakie dzieliły uczestników zjazdu od Doylestown, na zjazd przyjechali przedstawiciele większości klubów działających w obu krajach (a jest ich razem 18). Zjazd rozpoczęło odśpiewania hymnu narodowego.

Pierwszy dzień został poświęcony sprawom organizacyjnym i omówieniu problemów, z jakimi spotykają się kluby działające w innym od polskiego systemie prawnym, obowiązującym w USA i Kanadzie. Nie zabrakło wystąpień przedstawicieli poszczególnych klubów, którzy mieli okazję podzielić się swoimi dokonaniami i doświadczeniami. Redaktor Tomasz Sakiewicz przedstawił sytuację tygodnika „Gazeta Polska” w kontekście załamania się rynku dystrybucji gazet w Polsce, a Ryszard Kapuściński omówił dotychczasową działalność 374 klubów „Gazety Polskiej” działających na całym świecie i podzielił się wiedzą na temat organizacji pracy klubów i sposobów ich działania.
Najważniejszymi wydarzeniami drugiego dnia zjazdu były wystąpienia znakomitych gości. Mec. Maria Szonert-Binienda omówiła polityczną i historyczną genezę manipulacji medialnej dotyczącej tragedii pod Smoleńskiem. Następnie wystąpili prof. Wiesław Binienda, prof. Kazimierz Nowaczyk i dr inż. Wacław Berczyński, którzy odnieśli się do ostatnich badań wskazujących, że w ostatniej fazie lotu Tu-154M nie mógł lecieć według trajektorii podanej w oficjalnych raportach. Naukowcy komentowali również informację podawaną przez niektóre media w Polsce, że ogromne rozdrobnienie fragmentów samolotu wynikało z pracy buldożerów po katastrofie. Zdaniem prof. Biniendy wyniki badań oraz wiedza na temat materiałów wyklucza tego typu uszkodzenia. Drugi dzień zjazdu zakończył się wspaniałym koncertem Pawła Piekarczyka, na którym obecna była pani Deborah Majka – Konsul Honorowy RP w Filadelfii. Bard wystąpił z...
[pozostało do przeczytania 81% tekstu]
Dostęp do artykułów: