List do Hansa-Dietricha Genschera

Członkowie klubów „Gazety Polskiej”: Berlin-Brandenburg, Berlin 2 oraz Hamburg Stadt. wystosowali list do Hansa-Dietricha Genschera, byłego niemieckiego ministra spraw wewnętrznych (w latach 1969–1974) oraz wicekanclerza i ministra spraw zagranicznych (w latach 1974–1992) z prośbą o pomoc w odzyskaniu od Rosji wraku Tu-154M. Powołują się na doniesienia prasowe o tym, że dzięki wstawiennictwu Hansa-Dietricha Genschera Władimir Putin uwolnił Michaiła Chodorkowskiego z rosyjskiego obozu karnego. Klubowicze napisali m.in: „Zwracamy się do Pana z ogromną prośbą o pomoc w odzyskaniu od rządu Federacji Rosyjskiej wraku polskiego samolotu rządowego i czarnych skrzynek. Od czasu tragedii smoleńskiej, w której zginął Pan Prezydent Lech Kaczyński z Małżonką i 94 Polaków w dniu 10 kwietnia 2010 roku władze FR bezprawnie przetrzymują polską własność. (…) Prosimy Pana Ministra o wstawiennictwo do prezydenta Rosji, żeby ten zgodził się na zwrot wraku i czarnych skrzynek – po prawie czteroletnim przetrzymywaniu przez władze FR – prawowitemu właścicielowi. Jesteśmy przekonani, że dzięki Panu Polska może odzyskać najważniejsze dowody w postępowaniu wyjaśniającym przyczyny tej niewyobrażalnej w historii tragedii”.

Warto przypomnieć, że ostatnio kluby „GP” działające w Europie wniosły petycję do prezydentów Polski i Niemiec – Bronisława Komorowskiego i Joachima Gaucka, w której postulowały między innymi: „Wnosimy o oficjalne zajęcie stanowiska przez Urząd Prezydenta w sprawie kłamstw historycznych w mediach RFN, poniżających Polaków jakoby ci byli sprawcami mordów i gehenny niewinnych ludzi w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych oraz gettach”. Niestety, oficjalnej odpowiedzi (i to dwukrotnie) udzielił jedynie prezydent Niemiec Joachim Gauck. Stanowiska prezydenta Komorowskiego zabrakło.
Na początku lutego w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (USA) odbędzie się I Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” z USA i Kanady....
[pozostało do przeczytania 69% tekstu]
Dostęp do artykułów: