Cenckiewicz Człowiekiem Roku Klubów „GP”

Historyk, publicysta, autor takich książek jak: „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”, napisanej wspólnie z Piotrem Gontarczykiem, „Sprawa Lecha Wałęsy”, „Wałęsa. Człowiek z teczki”, „Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929–2010)”, „Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943–1991”, współautor publikacji „Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949–2005”. Odznaczony w 2007 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Prof. Cenckiewicz został Człowiekiem Roku 2008 tygodnika „Gazeta Polska” za książkę „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Otrzymał m.in. Nagrodę im. Jacka Maziarskiego, dwukrotnie Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza, trzykrotnie został laureatem konkursu „Książka Historyczna Roku”.
Prof. Sławomir Cenckiewicz jest jednym z najwybitniejszych historyków badających najnowszą historię Polski. Pomimo ciągłych ataków mainstreamowych mediów, represji i szykan, jakich doznaje od ludzi, których haniebną przeszłość ujawnia, trzyma się zasad głoszonych przez swojego przyjaciela, śp. prof. Pawła Wieczorkiewicza, który mówił, że „obowiązkiem historyka jest dążenie do prawdy i głoszenie prawdy”.
Prof. Cenckiewicz również wyznaje tę zasadę, dodając: „Przysięgałem bronić prawdy i nią kierować się w pracy naukowej”. Pisze więc zgodnie ze swoim sumieniem, ponieważ poznając prawdę o najnowszych dziejach Polski, nie może tej wiedzy zostawić dla siebie. Winny jest to tym, których wymazano z historii, winny jest bohaterom Grudnia’70 zamordowanym przez bandytów w polskich mundurach, działaczom Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, milionom członków Solidarności, tym tysiącom bohaterów zdradzonych i zostawionych samym sobie. W książce poświęconej śp. Annie Walentynowicz („Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929–2010)” napisał:
„Niezwykle trudno, a czasem ryzykownie podjąć...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: