Węgrzy na Święcie Niepodległości

11 listopada w Warszawie odbędzie się szczyt klimatyczny ONZ, co spowoduje, że do stolicy Polski przybędą liczne grupy bojówek antyglobalistów z całego świata. Mamy informacje, że może dojść do zamieszek na dużą skalę. Wiemy, że ekipa Donalda Tuska przewiduje użycie w razie rozruchów oddziałów policji i żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

Środowisko klubów „Gazety Polskiej” będzie obchodzić główne uroczystości Święta Niepodległości w Warszawie i Krakowie. Nie chcemy uczestniczyć w prowokacji. W Warszawie weźmiemy udział w społecznych obchodach Święta Niepodległości pod patronatem Jarosława Kaczyńskiego 10 listopada. Po Marszu Pamięci poświęconym ofiarom katastrofy smoleńskiej przejdziemy na pl. Piłsudskiego, gdzie złożymy kwiaty pod pomnikiem Marszałka. Tu przewidujemy wystąpienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości.
11 listopada spotykamy się w Krakowie, gdzie na Wawelu w krypcie św. Leonarda złożono ciało twórcy niepodległej Polski, Józefa Piłsudskiego. Na Święto Niepodległości zaprosiliśmy do Krakowa naszych przyjaciół z Węgier. Przyjedzie ich ponad 500. Będą to szefowie wielu organizacji pozarządowych: dr László Csizmadia (prezes Rady Porozumienia Społecznego CET na Węgrzech i w Niecce Karpackiej; Rada reprezentuje sieć społecznych wspólnot  Niecki Karpackiej – największej organizacji pozarządowej w Europie), członkowie związków zawodowych oraz licznych stowarzyszeń, redaktorzy naczelni gazet, m.in. Stefka István (redaktor naczelny „Magyar Hírlap”), Bencsik András (redaktor naczelny „Magyar Demokrata”), Huth Gergely (redaktor naczelny Polgár Portál) oraz inni dziennikarze reprezentujący węgierskie stacje telewizyjne i radiowe.
Już 10 listopada w Krakowie Węgrzy będą uczestniczyć w Marszu Pamięci, jaki od maja 2010 r. organizuje klub „Gazety Polskiej”. O godz. 16.30 w archikatedrze wawelskiej odprawiona zostanie msza św. w intencji śp. Pary Prezydenckiej oraz wszystkich ofiar tragedii smoleńskiej. Poprzedzi ją wizyta w Krypcie...
[pozostało do przeczytania 68% tekstu]
Dostęp do artykułów: