Koper z gwiazdami

Autor nie prowadzi samodzielnych badań, stąpa po śladach innych, dokonuje wyciągów i dzięki lekkiemu pióru doskonale przybliża ówczesną rzeczywistość dzisiejszemu czytelnikowi.
 
Sławomir Koper zalicza się do najpoczytniejszych, a z pewnością najpłodniejszych autorów współczesnych. Obok antyku szczególnie interesuje go nasze międzywojnie – jego elity, artyści, skandale, wpływowe kobiety, którym poświęcił wiele tomów. Walorem Kopra jest to, co niektórzy mogą poczytać mu za wadę – popularność i wtórność. Autor nie prowadzi samodzielnych badań, stąpa po śladach innych, dokonuje wyciągów i dzięki lekkiemu pióru doskonale przybliża ówczesną rzeczywistość dzisiejszemu czytelnikowi.
 
Nie inaczej jest z gwiazdami II Rzeczypospolitej. Kto nie ma czasu ani ochoty przedzierać się przez dziesiątki opracowań, wspomnień, pamiętników i artykułów, może poznać grono postaci, których za sceniczne, kabaretowe i filmowe role kochała ówczesna Polska. Znajdziemy tam niezwykłe dzieje Stefana Jaracza, ambitnego mikrusa spod Tarnowa, najlepszego bodajże odtwórcę Napoleona, założyciela istniejącego do dziś teatru „Ateneum”.
 
Pojawi się niezapomniany aktor Eugeniusz Bodo, którego bujny życiorys pełen romansów (od Nory Ney po egzotyczną Polinezyjkę Reri) ekscytował ówczesne popołudniówki. O jego śmierci w sowieckim łagrze długo nie było wiadomo.
 
Nie brakuje tu historii boskiej Lody Halamy, niezrównanej w tańcu wraz z siostrami, supergwiazdy Jadwigi Smosarskiej, pięknej Toli Mankiewiczówny czy, trochę na marginesie, żywiołowej i prowokacyjnej właścicielki „najlepszych nóg Warszawy”, przedwcześnie zmarłej Zuli Pogorzelskiej. Wśród mężczyzn powraca zapomniany dziś nieco komik Antoni Fertner, który – poczynając od pierwszej komedii „Antoś pierwszy raz w Warszawie” – stale utrzymywał się na ekranie, i „pierwszy amant” Aleksander Żabczyński, a także uniwersalny artysta, aktor, scenarzysta, tekściarz i reżyser Konrad Tom. A wraz z nim plejada „...
[pozostało do przeczytania 31% tekstu]
Dostęp do artykułów: