Studnie dla Sudanu

9 lipca 2011 r. w wyniku porozumienia rządu sudańskiego z Ludową Armią Wyzwolenia Sudanu, które zakończyło II wojnę domową w Sudanie (ta najdłuższa, 22-letnia wojna w Afryce pochłonęła ponad 2 mln istnień ludzkich, a wiele milionów pozbawiła dachu nad głową) powstała Republika Sudanu Południowego, oddzielona od muzułmańskiej Północy.

Na obszarze dwa razy większym od Polski mieszka tam 10 mln osób, które posługują się 200 językami. Mają tylko 248 km linii kolejowej i 100 km drogi asfaltowej. Jedyne większe lotnisko znajduje się w Dżubie. Chrześcijanie stanowią tu 60 proc., wyznawców religii etnicznych jest ok. 33 proc., a islamu 6 proc.

Największym wyzwaniem dla mieszkańców Sudanu Płd. jest dostęp do artykułów pierwszej potrzeby, tj. wody, żywności, schronienia oraz opieki  zdrowotnej. Warunki sanitarne urągają cywilizacji XXI w. Wskaźnik umieralności niemowląt i małych dzieci jest najwyższy w świecie. Dla 4 mln osób nie starcza żywności. 90 proc. żyje za mniej niż 1 dol. dziennie, 90 proc. kobiet nie umie pisać i czytać, ogółem 70 proc. ludności to analfabeci. W tej gorącej strefie równikowej połowa mieszkańców nie ma dostępu do wody.

Według danych ECHO (Komisja Europejska: Pomoc Humanitarna i Ochrona Ludności), ponad 3 mln osób w Sudanie Płd. potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej. Według międzynarodowych standardów, jedna studnia powinna przypadać maksymalnie na 500 mieszkańców. Tu jest to średnio 2 tys., ale są miejsca, gdzie ujęć czystej wody nie ma w ogóle.

„Makulatura na misje – pomagamy budować studnie w Republice Sudanu Południowego” to akcja podjęta przez ks. dr. Kazimierza Kurka z salezjańskiej parafii św. Stanisława Kostki w Płocku, mająca na celu zebranie środków na budowę studni w południowym Sudanie. Koszt budowy jednej studni to minimum 45 tys. zł. Kilogram makulatury to ofiarowanie 75 litrów wody, 150 ton makulatury to jedna studnia.

Ks. dr Kazimierz Kurek poprosił przewodniczącą...
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: