Ostateczne rozwiązanie kwestii koptyjskiej

Ostateczne – przynajmniej w zamiarach skrajnych islamistów – rozwiązanie kwestii koptyjskiej rozgrywa się na naszych oczach w Egipcie. Islamscy fanatycy zastraszają chrześcijan i próbują ich zmusić do porzucenia domów i świątyń. A gdy to nie skutkuje, mordują ich i palą kościoły.
 
Od kilkunastu dni w Egipcie mamy do czynienia ze zwyczajnymi „czystkami etnicznymi”. Islamscy radykałowie – związani nie tylko z Bractwem Muzułmańskim, ale także z innymi islamistycznymi organizacjami – palą kościoły, zabijają chrześcijan i podburzają muzułmanów przeciw Koptom. W mieście Minya oznaczyli domy i przedsiębiorstwa należące do Koptów czarnymi znakami „X”, tak by w razie pogromu wiedzieć, które domy atakować. Kilka dni później zaś ostrzegano z minaretów chrześcijan, by wynieśli się z miasta do piątku, bo inaczej zostaną zamordowani. I nie są to czcze pogróżki. Niedawno tłum ludzi związanych z Bractwem Muzułmańskim zlinczował koptyjskiego taksówkarza tylko za to, że ten miał w samochodzie niewielki, podświetlany krzyż. Kilka dni później tłum rozwścieczonych islamistów próbował spalić siedzibę koptyjskiego biskupa i zabić go. Uratowała go armia. Kościoły zaś płoną w całym Egipcie, i to od wielu tygodni. Atakowane są także dzielnice mieszkalne. Zdaniem wielu obserwatorów, to pierwszy krok na drodze do wymordowania lub wygnania Koptów z Egiptu. Taki właśnie cel stawia sobie obecnie Bractwo. – Ich plan zakłada etniczne czystki i przesiedlenie Koptów – podkreśla  w rozmowie z MidEast Christian News Abul Ezz el-Hariri. I dodaje, że ataki na chrześcijan mają także zjednoczyć wokół Bractwa Muzułmańskiego pozostałych fanatyków islamskich.
 
„Bo papież nie wspiera szariatu”
 
Muzułmanie się z tym zresztą nie kryją. Na profilu facebookowym Partii Wolności i Sprawiedliwości (czyli politycznej reprezentacji Bractwa Muzułmańskiego) jeden z jej członków wyjaśniał, że chrześcijanom należy się śmierć i palenie kościołów, ponieważ ich papież (...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: