Wieści ze Wschodu

Nowy raj podatkowy

Coraz więcej rosyjskich oligarchów lokuje swoje pieniądze w łotewskich bankach. Czy można to wytłumaczyć stabilnym systemem prawnym? Wręcz przeciwnie – wschodnich krezusów przyciąga „mętne środowisko finansowe” republiki. Łotewskie banki są podejrzewane o pranie brudnych pieniędzy, a 30 proc. gospodarki kraju to szara strefa.

Śmiechu warte

Rosyjski wymiar sprawiedliwości skrócił wyrok Michaiłowi Chodorkowskiemu. W efekcie były właściciel Jukosu spędzi w więzieniu nie 11 lat, lecz 10 lat i 10 miesięcy.

Jeszcze pięć lat

Julia Tymoszenko już drugi rok spędza w więzieniu. Była premier odsiaduje wyrok siedmiu lat pozbawienia wolności za „naruszenia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 r.”. Obecnie przebywa jednak w szpitalu w Charkowie, gdzie leczy przewlekłe schorzenie kręgosłupa.

Po staremu

Wybory prezydenckie w Azerbejdżanie odbędą się 9 października. Wiele wskazuje na to, że zwycięży w nich ubiegający się o reelekcję prezydent Ilham Alijew. Według najnowszych rankingów ośrodków badania opinii publicznej deklasuje on swoich konkurentów – Ise Gambara i Rustama Ibragimbekowa.

Samo zło

Prywatna sieć telewizyjna Wostocznyj Ekspres wyemitowała spot krytykujący Władimira Putina. Prezydent Rosji został przedstawiony jako morderca dziennikarzy (Anny Politkowskiej i Natalii Estemirowej). Zarzucono mu również doprowadzenie do śmierci prawnika Siergieja Magnitskiego oraz uwięzienie naftowego magnata Michaiła Chodorkowskiego.

Społeczne wsparcie

37 rosyjskich biznesmenów z branży internetowej publicznie poparło czołowego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego. Czy pomoże to znanemu blogerowi zdobyć stanowisko mera Moskwy? Na pewno zdopinguje do dalszej walki o demokratyczną Rosję.

Niedźwiedzi apetyt...
[pozostało do przeczytania 5% tekstu]
Dostęp do artykułów: