Prąd od superszpiega, czyli rekonstrukcja rządu

Spanikowany Janusz Piechociński, wystawiony „do odstrzału” Sławomir Nowak, zdymisjonowany już Mikołaj Budzanowski. Podgrzewany przez mainstreamowe media temat rekonstrukcji rządu. Seria kompromitujących wpadek i fatalne dla PO sondaże. Jednocześnie Rosjanie ostro próbują wejść na nasz rynek energetyczny. Wygląda na to, że Moskwa stawia premiera przed wyborem: albo wpuści rosyjskie firmy, albo „zrekonstruują” mu rząd. Dużo do myślenia powinno dać Donaldowi Tuskowi wejście na scenę speca od obalania polskich premierów – Władimira Ałganowa.
 
Co łączy Janusza Piechocińskiego, Sławomira Nowaka i Mikołaja Budzanowskiego? Wszyscy są lub byli ministrami mającymi bardzo dużo do powiedzenia w sprawach ważnych dla Rosjan. Ich nazwiska pojawiają się i w aferze z memorandum gazowym, i w sprawie Azotów, i wreszcie w ujawnionej dopiero co sprawie otwarcia polskiego rynku na prąd z Kaliningradu. Pozycja Piechocińskiego i Nowaka drastycznie osłabła i to za sprawą części mainstreamowych mediów. Dymisję Budzanowskiego można potraktować jako ostrzeżenie i dla nich, i dla całego rządu: Blokujesz rosyjskie interesy? Jesteś eliminowany.

Gorące posady

Krótka konferencja Donalda Tuska i szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza ws. zamieszania z memorandum gazowym. Dość nieoczekiwanie premier ogłasza dymisję ministra skarbu. Powód? „Niewłaściwe sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad strategicznymi spółkami skarbu państwa”. Budzanowski został klasycznie wrobiony przez Rosjan i ludzi „starej ekipy” w PGNiG i EuRoPol Gazie. Ale tak naprawdę minister nie poleciał za sprawę Jamał II, w której to zresztą natychmiast i stanowczo sprzeciwił się przyjmowaniu propozycji rosyjskiej. Głównym powodem dymisji miała być obrona Azotów przed rosyjskim wrogim przejęciem. Jak pisze „Rzeczpospolita”, wskazuje na to przebieg lutowego spotkania w Moskwie polskiej delegacji parlamentarnej z komisją spraw zagranicznych Rady Federacji. Grzegorz Schetyna zapowiadał...
[pozostało do przeczytania 84% tekstu]
Dostęp do artykułów: