Ojcowie i synowie w beczce śmierci

W „Drugim obliczu” niedobra jest tylko polska trawestacja tytułu oryginału. Film ma trafiony klimat i wciąga płynnym poszerzaniem pola. Zaczyna się jak kameralny dramat Luke’a (Goslin), motocyklisty w skórzanej kurtce. Chłopak kręci pętle w beczce śmierci, aż odwiedza go Romina (Mendes), matka jego dziecka, o którym nie miał pojęcia.

Romina znalazła nowego partnera, nie potrzebuje Luka, lecz ten idzie za ojcowskim instynktem i próbuje kobietę i dziecko obsypać prezentami. Chce odzyskać to, co stracił, bez własnej winy. By zdobyć środki na dary, zaczyna z pomocą sympatycznego wyrzutka Robina (Mendelshon) napadać na banki. Gdy Romina go odtrąca, robi awantury. Czyli opuszcza bezpieczną beczkę, kręci coraz większe pętle sytuacyjne i czasowe, aż zastąpi mu drogę policjant Cross (Cooper). Obaj mają broń i obaj jej użyją.

Luke ginie, ale uruchamia tym wir dramatycznych zdarzeń. Ów wir wciągnie jego syna i kobietę, a także rodzinę Crossa: ojca, żonę, potomka, wreszcie – kumpli policjantów. Przekupnych, jak się okaże podczas akcji odzyskiwania łupów ukrytych u Rominy. Cross ma poczucie winy, strzelił pierwszy, koledzy go kryją, ale to on zyska status bohatera i jedynego prawego, który zdemaskuje ich nadużycia.

Rozpisano to na doskonałych aktorów. Gosling, po „Fanatyku”, „Idach marcowych” czy „Drive”,  jest postacią magiczną. Cooper spodobał się w „Jestem bogiem” jako geniusz na prochach, a w „Poradniku pozytywnego myślenia” ocierał się o Oscara. To młode gwiazdy idące do góry. Ale mamy tu też starszego Liottę, ze znaną z „Chłopców z ferajny” wyrazistą zakazaną gębą. Nieźle wypada Mendes/Romina, podobnie wyniosły Yulin  jako stary Cross; dobry jest też wzgardliwy oficer wydziału wewnętrznego w wykonaniu Greenwooda.

Kilkanaście lat później wkraczają na ekran młodsi bohaterowie – AJ (Cohen) rozpuszczony synalek Crossa, sięgającego już po karierę polityczną, i Jason (DeHaan) – niespokojny, szukający tożsamości potomek Luke’a. Na...
[pozostało do przeczytania 29% tekstu]
Dostęp do artykułów: