Historia jest fundamentem wolności

VIII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Kalwaria Zebrzydowska 2013 odbędzie się w dniach od 24 do 26 maja w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej w klasztorze oo. Bernardynów. W trakcie zjazdu planowane są spotkania m.in.: z politykami Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa, które poprowadzi poseł Krzysztof Szczerski; z ekspertami Parlamentarnego Zespołu ds. Wyjaśnienia Przyczyn Katastrofy Samolotu Tu-154M, któremu będzie przewodniczyć poseł Antoni Macierewicz, z twórcami filmu „Smoleńsk”. Gościem Honorowym Zjazdu będzie premier Jarosław Kaczyński. Odbędzie się również spotkanie z posłem Ryszardem Czarneckim. Wszelkich informacji udzielają lokalni przewodniczący klubów „GP”.

Po raz pierwszy od 1989 r., decyzją Jerzego Millera, wojewody Małopolski, odwołano tegoroczne uroczystości 3 maja w Krakowie. Decyzja wojewody spotkała się z oburzeniem mieszkańców. W liście otwartym posłów PiS  Andrzeja Adamczyka i Ryszarda Terleckiego zatytułowanym „Historia jest fundamentem wolności” można było przeczytać:

 „(...) Oficjalne marsze z okazji świąt państwowych 3 maja i 11 listopada odbywały się  niezależnie od tego, kto był ich organizatorem i kto sprawował władzę. Gromadziły tłumy ludzi. Były okazją do manifestowania szacunku dla historii Polski i jej bohaterów. Miały ogromny wymiar edukacyjny dla młodszych pokoleń. W uroczystościach tłumnie brali udział przedstawiciele różnych organizacji społecznych, politycznych, a przede wszystkim zwykli mieszkańcy Krakowa. Jedynie w czasach PRL-u uroczystości 3 Maja były zakazane.

Dziś wojewoda małopolski Jerzy Miller z nadania rządu Platformy Obywatelskiej  odwołuje uroczystości. Chowa się przed społeczeństwem za barierkami. Nie chce pozwolić, aby ludzie mieli okazję zamanifestować swoją miłość i przywiązanie do Ojczyzny. Nie chce z nimi świętować. Czyżby bał się ludzi i publicznych zgromadzeń?

W związku z niezrozumiałą decyzją wojewody Prawo i...
[pozostało do przeczytania 66% tekstu]
Dostęp do artykułów: