Władza w kryzysie, premier na Twitterze

Żarty o pechu, jaki prześladuje PiS w związku z przedstawieniem projektu rządu technicznego Piotra Glińskiego, obiegają media wzdłuż i wszerz. Kiedy PiS składa wniosek o wotum nieufności wobec Tuska, akurat o tej porze dymisję ogłasza papież. Albo gdy organizuje debatę „Teraz rodzina” z udziałem swojego kandydata na premiera, w Czelabińsku efektownie spada meteor.
Rechoczący dziennikarze nie zauważają jednak, że starannie przykrywając inicjatywę PiS wielogodzinnymi powtórkami wiadomości o meteorze, przykryli zarazem wyczekiwaną przez rząd szansę na odbicie się od spadku notowań.

Sztuka przykrywania

Abdykacja Benedykta XVI przykryła nie tylko projekt prof. Glińskiego, ale także propagandową pianę, która miała nieść Polakom wieść o „wielkim sukcesie rządu”. Wprawdzie tu i ówdzie próbuje się wskrzesić narrację o „zwycięstwie polskich negocjatorów”, temat jednak nie został wyzyskany tak, jak spinowie PO to sobie planowali. Stąd między innymi zapowiedź objeżdżania Polski autobusem przez premiera, który chce „konsultować” sposób wydawania przyznanych Polsce funduszy europejskich. Jest to właśnie odłożenie w czasie próby odcięcia kuponów od budżetowego szczytu Unii. Tyle że to pomysł ryzykowny. Po pierwsze, im dalej od szczytu, tym więcej tytułów powtarza to, co było wiadome niemal od pierwszej chwili – że ze względu na wielkość kraju i liczebność mieszkańców Polska wcale nie jest beneficjentem ustaleń. Że więcej, i to znacznie, otrzymają Litwini, Estończycy czy Węgrzy. Tyle samo z funduszu spójności dostaną kilka razy mniejsze ludnościowo Czechy. Także niedawny skandal z opublikowaniem taśm z podsłuchów ABW, z których wynikało niezbicie, na co idą owe fundusze przeznaczone na modernizację i autostrady (na porsche, łapówki i mieszkania w Barcelonie właścicieli firm startujących w ustawianych przetargach), przypomina Polakom, jak wygląda nadzór nad wydawaniem unijnych pieniędzy. Zablokowanie przez Brukselę 3,5 mld zł na budowę...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: