Sensacyjne relacje rosyjskich świadków

- Zaskakujące jest to, że modele teoretyczne zachodnich naukowców, które są tworzone na podstawie skąpej bazy faktów zamieszczonych w raportach MAK i Jerzego Millera, znajdują potwierdzenie u świadków rosyjskich. Mamy pewność, że ci świadkowie nie byli inspirowani przez wyśmiewaną „sektę smoleńską” ani przez wywiad i kontrwywiad amerykański. Mówimy o dwóch odseparowanych od siebie światach – mówi nam Rafał Dzięciołowski, współtwórca filmu.

Wypowiedzi rosyjskich świadków akcentują dokładnie te same elementy, które uwypukla w swoich badaniach prof. Kazimierz Nowaczyk z University of Maryland w Baltimore w Stanach Zjednoczonych. Wypowiadający się w filmie Rosjanie wskazują dokładnie miejsce, w którym od samolotu odrywały się części poszycia (zdaniem niektórych szczątki tupolewa „spadały z nieba jak liście”). Lokalizacja ta jest zgodna z trajektorią lotu i punktem TAWS-38 (punkt, w którym znajdujący się w tupolewie TAWS, tzn. system ostrzegania przed przeszkodami, dał ostatni sygnał). Jest to jednocześnie obszar, który uległ największym przeobrażeniem od czasów katastrofy. – Dziwne jest, że tak ogromne zmiany dotyczą miejsca kluczowego dla teorii wybuchu – stwierdza Dzięciołowski.

Świadkowie potwierdzają również, że samolot za brzozą wcale nie wykonał półbeczki, jak wskazują to oficjalne raporty. Świadectwo kierowcy autobusu, który widział samolot lecący z lekkim odchyleniem, ale kołami w dół, kilkaset metrów za brzozą, jest zbieżne z ustaleniami niezależnych naukowców.

Reporterom udało się również dotrzeć do świadków, którzy obalają tezę, w myśl której samolot miał stracić skrzydło, uderzając w brzozę. Przypomnijmy, że jednym z dowodów na potwierdzenie tej tezy była obecność szczątków samolotu pod feralnym drzewem. Dziennikarze rozmawiali z właścicielem posesji, gdzie stoi brzoza, który przyznał się do zbierania szczątków tupolewa i złożenia ich pod tym drzewem.

Do osób, do których dotarła Anita Gargas i jej ekipa, nie...
[pozostało do przeczytania 9% tekstu]
Dostęp do artykułów: