Dlaczego ucieka z Polski

55-letni Mirosław Zbroszczyk jest właścicielem Schlosser-Heiztechnik Gruppe Polska z Poznania, firmy działającej w Polsce od blisko dziesięciu lat i produkującej m.in. głowice termostatyczne, a także armaturę sanitarną. Zbroszczyk wcześniej działał jako przedstawiciel niemieckiej centrali, a dzisiaj pracuje z żoną na własny rachunek.

– Nasza firma rozwijała się powoli, ale systematycznie. Mogę być zadowolony z tego, co stworzyliśmy – mówi z wyraźną dumą, ale... – Przez lata regularnie płaciłem podatki. Ogromne sumy. Nigdy nie podejrzewałem, że przed sądem będę musiał walczyć o swoje. I to z polskim państwem, bo ono jest reprezentowane przez bezduszny aparat skarbowy.

Konińska skarbówka w akcji

W 2007 r. pracownicy konińskiego oddziału Urzędu Kontroli Skarbowej zainteresowali się działalnością firmy O., prowadzonej przez Piotra O. Zarzuty z pozoru wyglądały na poważne, bo chodziło o wystawianie lewych faktur. UKS twierdził, że firma Piotra O. nie wykonywała usług, za które jej płacono, a celem były oszustwa podatkowe. Dyrektor Izby Skarbowej w lutym 2008 r. uchylił decyzję UKS, nakazując poczekać na ustalenia prokuratury.

– Byłem niewinny. Dopiąłem swego, ale kosztowało to sporo nerwów i zdrowia, a firma przestała istnieć – opowiada Piotr O.
Prokuratura uznała, że o przestępstwie nie ma mowy i wydała postanowienie o umorzeniu śledztwa. Pomimo to Urząd Kontroli Skarbowej ponownie podjął decyzje niekorzystne dla Piotra O., a ten nie wniósł odwołania.
– Miałem dość i nie było już czego ratować – dodaje koninianin.

UKS nie poprzestał na zniszczeniu firmy Piotra O. Zainteresował się również jego kontrahentami. Dla dwóch kontrola zakończyła się pozytywnie. Znacznie mniej szczęścia miał Mirosław Zbroszczyk, który firmie O. zlecał różne usługi, m.in. montaż głowic termostatycznych, prace budowlano-malarskie czy rozpoznanie rynku pod kątem sprzedaży np. czujników cieczowych. Dyrektor...
[pozostało do przeczytania 71% tekstu]
Dostęp do artykułów: