Kultura


GALA JAZZU


Christmas Gala Ery Jazzu w tym roku uświetniona zostanie utworami z albumu „Lyambiko Sings Gershwin”. Jej autorka, jazzowa wokalistka Lyambiko wystąpi 6 grudnia w warszawskim klubie Palladium, a dzień później w łódzkiej Wytwórni. Ta czarnoskóra Niemka o tanzańskim pochodzeniu już od ponad dekady zachwyca swoim głosem. Płyta, którą będzie promować w naszym kraju, ma już w Europie status bestselleru. W Niemczech otrzymała nagrodę Echo Jazz 2011. Subtelny wokal i rewelacyjna aranżacja wprowadzają nas w wyjątkowy klimat. Na grudniowych koncertach Lyambiko, poza kawałkami z najnowszej płyty, zaśpiewa także typowe świąteczne standardy.

WYWROTOWA PREMIERA

Już 16 listopada na Dużej Scenie Teatru Nowego w Poznaniu odbędzie się premiera sztuki „Dyskretny urok burżuazji” w reżyserii Marcina Libera. Fabuła przedstawienia oparta jest na scenariuszu nagrodzonego Oskarem filmu Luisa Buñuela i Jean-Claude’a Carriere’a „Dyskretny urok burżuazji”, tekście „Trzy monologi” Dario Fo i Franki Rame oraz fragmentach dramatu „Śmierć człowieka-wiewiórki” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Reżyser, biorąc do ręki teksty klasyków, postanowił wykorzystać je do rozprawienia się z dylematami współczesnego świata. W szczególności oderwania elit od reszty społeczeństwa i powstających z tego tytułu konfliktów.

JOHN COLTRANE HIP-HOPU

DJ Vadim już 5 grudnia wystąpi we wrocławskim klubie Eter. Podczas występu usłyszeć będzie można przede wszystkim utwory z najnowszej płyty artysty „Don’t Be Scared”. Dj Vadim to artysta wszechstronny, obecny na klubowej scenie już dwie dekady. Znany jest z kawałków hip-hopowych, lecz nie stroni od reggae, soul, trip hop, funk, dub oraz dźwięków house, jazz i boogie. Konsekwentnie rozwija swoje umiejętności posługiwania się elektronicznym brzmieniem. Jest autorem sześciu solowych płyt, pięciu krążków nagranych z zespołem oraz sporej ilości mixtape’...
[pozostało do przeczytania 45% tekstu]
Dostęp do artykułów: