Trotyl i nitrogliceryna na wraku tupolewa

„Na czele ekipy stali dwaj referenci postępowania smoleńskiego, podpułkownicy Jarosław Sej i Karol Kopczyk. Wyposażono ich w najnowocześniejszy sprzęt pozwalający na wykrycie najdrobniejszych śladów materiałów wybuchowych. Badano przede wszystkim wrak tupolewa” – pisze Cezary Gmyz, autor tekstu. – „Bardzo szybko ustalono, że na poszyciach około 30 foteli lotniczych oraz w części skrzydła zwanej śródpłaciem znajdują się liczne ślady trotylu oraz nitrogliceryny stanowiących podstawowe materiały do konstruowania środków wybuchowych. Było ich tak dużo, że jedno z urządzeń uległo zepsuciu. Inne jednak potwierdziły obecność podejrzanych substancji”.

Jak podaje dziennik, „biegli i prokuratorzy na obecnym etapie postępowania nie są w stanie określić jednoznacznie, skąd na wraku wzięły się materiały wybuchowe. Sprawdzana jest m.in. hipoteza, czy środki te nie są pozostałościami z II wojny światowej, które były już wcześniej na miejscu katastrofy. Wówczas w rejonie Smoleńska toczyły się bardzo ciężkie walki”.

Przypomnijmy, że dotychczas prokuratura zaprzeczała, by na wraku miały się znajdować ślady materiałów wybuchowych. Powoływała się przy tym na ekspertyzy przeprowadzone przez Rosjan, nie kwestionując ich rzetelności. Rok po katastrofie Andrzej Seremet ogłosił, że z powodu braku podstaw prokuratura odrzuciła hipotezę o możliwym udziale osób trzecich w katastrofie – w tym o potencjalnym zamachu.
– To straszna wiadomość, której jednak należało się spodziewać od dłuższego czasu. Jest oczywiste, że każde uczciwe badanie tego samolotu ujawniłoby fakt eksplozji, gdyby je przeprowadzono już w kwietniu bądź w maju 2010 r. Wtedy jednak pokazywano nam parasolkę i dwa lub trzy inne fragmenty przedmiotów dobrane tak, by nie było na nich żadnego śladu materiału wybuchowego – komentuje Antoni Macierewicz, szef smoleńskiego zespołu parlamentarnego. – Informacja dzisiejsza w pełni potwierdza badania przeprowadzone przez zespół parlamentarny, począwszy od...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: