Mobilizacja i nadzieja kontra przygnębienie, czyli wieczór wyborczy pełen emocji. Relacja ze sztabów kandydatów na prezydenta

fot. Tomasz Gzell/PAPfot. Tomasz Gzell/PAP
Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, którzy zmierzą się w drugiej turze, mobilizowali swoich zwolenników do dalszej walki. Szymon Hołownia i Krzysztof Bosak odtrąbili sukces, choć odpadli z dalszej rywalizacji. Z kolei u Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza czuć było ogromne przygnębienie.

„Wynik sprzed pięciu lat pobity o kilka długości przy 10 kontrkandydatach. Bardzo dziękuję wszystkim moim rodakom za tę frekwencję, za ten gremialny udział w wyborach” – tymi słowami swoje przemówienie po ogłoszeniu wyników sondażowych rozpoczął prezydent Andrzej Duda.

O polskość i zwykłego człowieka
Prezydent podkreślił, że w wielu sprawach zgadza się z wyborcami Konfederacji. Powiedział również, że zdaje sobie sprawę, iż młode pokolenie chciałoby szybkich i radykalnych zmian. I podkreślił, że zamierza dbać o polskie tradycje narodowe. Zwycięski kandydat wskazał jednak, że wiele spraw wymaga wieloletniej pracy. Prezydent podkreślił następnie, że są również kwestie, które łączą go z wyborcami Lewicy: „Oczywiście bardzo dużo jest między nami różnic, zwłaszcza tych światopoglądowych, ale czy jeden punkt na 100 proc. nie jest wspólny? A mianowicie troska o zwykłego człowieka, zwłaszcza tego człowieka, który z różnych przyczyn został skrzywdzony”. 
Prezydent odniósł się również do wyborców szefa PSL. „Nie mam wątpliwości, że wyborcy Władysława Kosiniaka-Kamysza patrzą na polską rodzinę i jej wartość, i na polską wieś tak samo jak ja patrzę” – podkreślił.
Odpowiadając na głośne okrzyki: „Zwyciężymy!”, Andrzej Duda stwierdził: „Tak, bo Polska tego potrzebuje. Chcę wygrać te wybory prezydenckie, a państwo mi w tym pomagacie i będziecie pomagali nadal. O to proszę”. Apelował również do zgromadzonych o wsparcie. „Wspierajcie mnie, przychodźcie na spotkania. To dla mnie bardzo ważne. Chcę słyszeć Państwa głos” – mówił. „Nie ma żadnej przerwy, nie ma żadnego spoczynku, prowadzimy kampanię nadal” –...
[pozostało do przeczytania 57% tekstu]
Dostęp do artykułów: