Trzaskowski w śledztwie o zmarnowanie 50 milionów. Pieniądze przepadły, polityk PO nie reagował

Od 2017 roku toczy się śledztwo w sprawie niegospodarności w Grupie Poczty Polskiej przy realizacji programu eUsług. W latach 2012–2015 spółka poniosła gigantyczne straty w wysokości około 50 mln zł. Jak ustaliła „GP”, w zawiadomieniu do prokuratury złożonym przez Pocztę Polską mówi się o możliwości popełnienia przestępstwa przez Rafała Trzaskowskiego, ówczesnego ministra cyfryzacji, dziś kandydata KO na prezydenta RP.
 
„Kto personalnie z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji odpowiadał w latach 2012–2015 za nadzorowanie spółek grupy Poczty Polskiej, w tym dbał o sprawność działania nadzoru właścicielskiego w strukturach Poczty Polskiej, dochowania należytej staranności przy wyborze osób zasiadających w organach nadzorczych i zarządzie spółek grupy Poczty Polskiej oraz prawidłowego wdrożenia eUsług?” – pytały w 2017 roku w interpelacji poselskiej parlamentarzystki PiS Joanna Kopcińska i Małgorzata Wypych. W odpowiedzi Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury, informował: „Nadzór właścicielski (wykonywanie praw z akcji Poczty Polskiej S.A.) w latach 2012–2015 sprawował Minister Administracji i Cyfryzacji”. Od grudnia 2013 roku do września 2014 roku resortem administracji i cyfryzacji kierował Rafał Trzaskowski.
 
Zamiast wielkiej reformy wielkie straty
Od 2012 roku Poczta Polska wydatkowała około 100 mln zł publicznych pieniędzy na stworzenie eUsług. Miała to być wielka reforma poczty, wprowadzająca spółkę w XXI wiek i otwierająca ją na świat usług cyfrowych. Powołana do tego celu firma – Poczta Polska Usługi Cyfrowe (PPUC) – od początku działała jednak fatalnie. Dość powiedzieć, że zlecała na zewnątrz niemal wszystkie usługi programistyczne, przepłacając za nie kilkakrotnie, zamiast zatrudnić własnych programistów. Doszło do tego, że nawet przygotowanie strategii spółki zlecono... prywatnej firmie. W 2014 roku, gdy ministrem cyfryzacji był Rafał Trzaskowski, PPUC zatrudniała aż 84 osoby, w...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: