Naprawić krzywdy ofiar dzikiej reprywatyzacji. Nowe przepisy naprawią zaniedbania Trzaskowskiego

Wciąż trwa gehenna wielu lokatorów pokrzywdzonych reprywatyzacją. Choć komisja weryfikacyjna daje im prawo do odszkodowań, to Rafał Trzaskowski rękami warszawskich prawników zaskarża decyzje do sądu, blokując tym samym wypłatę rekompensat. Dlatego powstały propozycje przepisów, które raz na zawsze zakończą problem reprywatyzacyjny. 

„Jak to się mogło stać? Dlaczego nie ma świadków? Ktoś musiał widzieć Jolantę Brzeską tego feralnego wtorkowego popołudnia, gdy opuszczała własny dom przy Nabielaka 9 na warszawskim starym Mokotowie. (…) Rozpłynęła się w warszawskiej przestrzeni, którą dobrze znała od dziecka, by tuż przed zmrokiem można było znaleźć ją trzynaście kilometrów dalej, w Lesie Kabackim, okrytą płomieniami” – czytamy w książce „Wszystkich nas nie spalicie” Piotra Ciszewskiego i Roberta Nowaka o Jolancie Brzeskiej, słynnej aktywistce, która walczyła z czyścicielami kamienic. Choć śledztwo w sprawie jej tajemniczej śmierci wciąż trwa, to pojawiła się szansa na symboliczne pośmiertne zwycięstwo Jolanty Brzeskiej. Tym zwycięstwem może być nowe prawo, które zakończy proceder reprywatyzacji i umożliwi uzyskanie odszkodowań przez pokrzywdzonych lokatorów.

Pomoc poprzez ciąganie po sądach
Obecnie komisja weryfikacyjna ds. nieruchomości warszawskich wydaje decyzje, które podważają reprywatyzację kamienic, co daje możliwość uzyskania odszkodowań przez lokatorów. Komisja ustala kwotę rekompensaty i przekazuje ratuszowi pieniądze na jej wypłacenie. Miasto posiada ponad 13 mln zł na odszkodowania, z czego obecnie powinno wypłacić niecałe 8,5 mln zł na podstawie ponad 250 wydanych przez komisję decyzji. Komisja weryfikacyjna 5 maja tego roku wydała 15 decyzji przyznających pokrzywdzonym lokatorom odszkodowania i zadośćuczynienia na łączną kwotę 445 803,31 zł.
Choć Rafał Trzaskowski twierdzi, że popiera wypłaty, to władze stolicy nie wypłacają odszkodowań, skarżąc jednocześnie decyzje komisji do sądu....
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: