Inflacja znów pod kontrolą. Pozytywne konsekwencje luzowania polityki pieniężnej NBP

Choć na przełomie poprzedniego i obecnego roku ceny towarów i usług poszybowały u nas mocno w górę, utrzymując się przez pewien czas na poziomie przekraczającym tzw. cel inflacyjny RPP, obecnie sytuacja wydaje się opanowana.

Pomimo sytuacji, w której – według metodologii Eurostatu – inflacja HICP w Polsce w maju bieżącego roku była najwyższa w całej Unii Europejskiej, to nie ma powodu do załamywania rąk. Wyniosła bowiem nieco ponad 3 proc. w stosunku do maja ubiegłego roku. A jednocześnie aż 14 z 27 ujętych w statystyce Eurostatu krajów unijnych objęła deflacja (inflacja ujemna), w tym najwyższa w Estonii (-0,8 proc.), Luksemburgu (-0,9 proc.) oraz na Cyprze i w Słowenii (-1,4 proc.). Taki stan rzeczy stanowi, rzecz jasna, pokłosie z jednej strony kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, a z drugiej odbicie słabego także przed COVID-9 rozwoju gospodarczego w większości krajów UE.

Sytuacja gospodarcza Polski relatywnie dobra
Sytuacja gospodarcza naszego kraju, choć także przeżywającego koronakryzys, wydaje się na tym tle relatywnie dobra. Choć wielu ekspertów ekonomicznych jeszcze przed wybuchem pandemii wróżyło naszemu krajowi deflację, obecnie uważają oni, że zjawisko to nie powinno nam grozić. Tym bardziej że NBP, wraz z jego organem – Radą Polityki Pieniężnej, kontynuuje tzw. luzowanie polityki pieniężnej. Stopy procentowe, choć spadły obecnie niemal do zera, nie zostały podniesione na majowym posiedzeniu RPP. A to sprzyja m.in. wszystkim spłacającym kredyty, w tym także frankowiczom. I nie tylko. Jak wyliczyła spółka HRE Investments, w ciągu roku aż 5 mld zł może zostać w kieszeniach posiadaczy złotowych kredytów mieszkaniowych w wyniku ostatnich cięć stóp procentowych przez RPP. Według Bartosza Turka, analityka wymienionej spółki, obniżka podstawowej stopy procentowej z 1,5 do 0,1 proc., dokonana w kwietniu bieżącego roku i wciąż obowiązująca, oznacza wyraźny spadek kosztu pieniądza w Polsce. Ma...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: