Amerykańska walka o koperty. Trump przestrzega przed fałszerstwami

Choć do wyborów prezydenckich wyznaczonych na 3 listopada pozostało jeszcze sporo czasu, politycy już walczą o to, jak je przeprowadzić podczas pandemii koronawirusa. Demokraci chcą głosowania korespondencyjnego, Trump obawia się manipulacji wyborczym wynikiem.

Przeprowadzenie wyborów prezydenckich podczas pandemii koronawirusa jest twardym orzechem do zgryzienia dla polityków nie tylko w Polsce, ale także w USA. W Stanach podobnie pojawiają się wzajemne oskarżenia, odmienne wizje rozwiązań, a prezydent Trump dodatkowo wypowiada wojnę cenzurującym go portalom społecznościowym.
 
Odwrócone role
Obserwując scenę polityczną w USA i dyskusję, która toczy się wokół wyborów, można mieć wrażenie, że padają w niej te same argumenty, które słyszymy w Polsce. Kluczowa różnica polega jednak na tym, że padają one nie z tej strony, z której moglibyśmy się ich spodziewać. O ile w Polsce po stronie opozycji powstała sformułowana przez marszałka Grodzkiego koncepcja „zabójczych kopert”, o tyle w USA odpowiednicy naszej totalnej opozycji są wielkimi zwolennikami głosowania korespondencyjnego. Joe Biden, który w listopadzie będzie ubiegał się o prezydenturę z ramienia Demokratów, pod koniec kwietnia oskarżał rządzących, mówiąc: „Republikanie za wszelką cenę starają się zmusić wszystkich do głosowania osobistego, niezależnie od ryzyka zdrowotnego. Musimy wymyślić, jak przeprowadzić pełne, sprawiedliwe i bezpieczne wybory w listopadzie, nikt nie powinien ryzykować własnego życia, by oddać głos”.
Demokraci zwracają uwagę, że podczas prawyborów przeprowadzonych 7 kwietnia w Wisconsin przed wieloma lokalami wyborczymi tworzyły się kolejki, a według lokalnego Departamentu Zdrowia u co najmniej 52 osób wykryto koronawirusa po tym, jak oddały one głos. Demokratyczna senator Amy Klobuchar, była kandydat do demokratycznej nominacji prezydenckiej, powtórzyła argumenty Bidena, że „nikt nie powinien wybierać pomiędzy...
[pozostało do przeczytania 66% tekstu]
Dostęp do artykułów: