Prawa ręka Trzaskowskiego. Odpowiada za sprzedaż Ciechu Kulczykowi i podwyżki opłat za śmieci

Jednym z najbardziej zaufanych ludzi Rafała Trzaskowskiego jest Włodzimierz Karpiński, były minister skarbu, odpowiedzialny za sprzedaż nieżyjącemu już miliarderowi Janowi Kulczykowi przedsiębiorstwa Ciech. Transakcję od kilku lat badają prokuratura i CBA.
 
To jedna z najważniejszych spółek podległych warszawskiemu ratuszowi. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) zajmuje się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów. To bardzo intratny biznes. Tym bardziej że w 2020 roku ceny za odbiór odpadów wzrosły o ponad 100 proc. Obecnie warszawski rynek jest szacowany na ponad 1,7 mld zł. Jednak większość tej kwoty trafi do prywatnych przedsiębiorstw, które przejęły od MPO odbiór odpadów w niektórych dzielnicach Warszawy. To poważnie pogłębia i tak już trudną sytuację finansową samorządowej spółki, notującej ostatnio blisko 100 mln zł straty. Ponad pół roku temu z nadania Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy (obecnie kandydata PO na prezydenta RP), prezesem MPO został 58-letni Włodzimierz Karpiński. To były minister skarbu w rządzie PO-PSL, który odpowiadał m.in. za sprzedaż spółce nieżyjącego już miliardera Jana Kulczyka akcji chemicznego przedsiębiorstwa Ciech. Śledztwo w tej sprawie cały czas prowadzi prokuratura i CBA. Jednym z dowodów są fragmenty rozmów najważniejszych polityków rządu PO-PSL zarejestrowane w dwóch warszawskich restauracjach: „Sowa i Przyjaciele” i „Amber Room”. Nagrany został również Karpiński. „GP” przyjrzała się, kim jest jeden z najbardziej dziś zaufanych ludzi prezydenta Warszawy.
 
Miał być wiceministrem, został ministrem
Włodzimierz Karpiński jest członkiem PO od początku powstania partii. W przeszłości był wiceprezydentem Puław, a także członkiem zarządu tamtejszych Zakładów Azotowych. Jednak prawdziwą karierę w polityce zaczął robić dopiero w 2005 roku. Wówczas po raz pierwszy został posłem. Gdy dwa lata później PO wraz z PSL objęła władzę w Polsce, Karpiński był jeszcze...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: